0-4 yaş arası çocuklarda Cerebellum boyutlarının MRG ile değerlendirilmesi
The Evaluation of the dimensions of the cerebellum with MRI in the children aged 0-4 years
  1. Tez No: 261054
  2. Yazar: FATMA KÜÇÜKSÜMBÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY YEGİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma; KTÜ Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalında Radyoloji Anabilim Dalı imkânlarından yararlanılarak gerçekleştirilmiştir.Çalışmaya KTÜ Farabi Hastanesi Radyoloji Birimine baş ağrısı, uyuyamama, konuşma ve yürümede gecikme, menenjit, ensefalit ve yeni doğanlarda HIE'nin (hipoksik-iskemik ensefolapati) ön tanısı ve nöbet geçirme gibi çeşitli nedenlerle başvuran ve beyin MRG'si yapılan çocukların beyin MRG'lerinde radyoloji uzmanları tarafından cerebrum ve cerebelluma ait yapısal anomali saptanmayan 0-4 yaş arası 140 olgu (56 kız, 84 erkek) dahil edilmiştir.İncelemeler 1.5T MR sistemi (Simens Magnetom Symphony, Germany) kullanılarak yapılmıştır. Çalışma iş istasyonunda (Navigator, Simens) otomatik kalibreler kullanılarak T1 ağırlıklı sagittal görüntüler üzerinden vermis yüksekliği, vermisin anterior-posterir boyutu ve her iki cerebellar hemisferin yüksekliği, T2 ağırlıklı axial görüntüler üzerinden transcerebellar çap ve her iki hemisferin anterior-posterior boyutu ölçülmüştür. Bu değerlendirmeleri takiben saptanan rakamsal veriler istatistiksel olarak tanımlanmış ve elde edilen sonuçlarla standardize edilmiş normal veri tabanı oluşturarak bu konuda yapılacak çalışmalara bilimsel katkı sağlaması amaçlanmıştır.Çalışma sonucunda, cerebellum boyutlarının her iki cinsiyette, kilo, baş çevresi, boy uzunluğu ve yaş ile istatistiksel olarak pozitif yönlü kuvvetli şekilde ilişkili olduğu, doğum kilosu ve doğum haftasının cerebellar boyutlar üzerine önemli etkilerinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out using the facilities of Radiology Department at the Department of Anatomy at Medicine Faculty KTU140 children (56 female, 84 male) between 0-4 years who applied to the Radiology unit of KTÜ Farabi Hospital KTU Farabi Hospital with headache, insomnia, delay in talking and walking, initial diagnosis of meningitis, encephalitis, and new borns with hipoxic ishemic encepholopathy (HİE), convulsion and and were evaluated by the radiologists were proved that they don?t suffer from structural cerebral and cerebellar anomalies in their cranial MRIs and included to this study.Study has been done by using 1.5 MR system (Sımens Magnetom Symphony, Germany). At workstation (Navigator, Simens) over the T1 weighted sagittal images; the height of vermis, the antero-posterior dimension of vermis and the height of each cerebellar hemisphere, and over the T2 weighted axial images; transcerebellar diameter and antero-posterior dimension of each hemisphere were measured by using automatic calibres. evaluated. Subsequently, the numeric data of these assessments were statistically identified, and using by this result, a standardized data base was formed to provided scientific contributions to the studies that will be performed on this issue.As a result of this study, it has been found that the size of cerebellum has a strong positive correlation with weight, head circumference, height, and age in both sexes and birth weight and gestational week has a significant impact on the size of cerebellum.