6-9 yaş arası normal işiten çocuklarda Türkçe dikotik mobil tarama testinin güvenilirlik ve normalizasyonu
Reliability and normalization of Turkish dichotic mobile screening test in normal hearing children aged 6-9
- Tez No: 730012
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİYE ÖZLEM KONUKSEVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı; endüstri 4.0 ve e-health uygulamaları kapsamında geliştirilen Türkçe Dikotik Mobil Tarama Testi'nin klinik kullanımının uygunluğunun belirlenmesi ve SİİB tanısında kullanımının yaygınlaşmasını sağlamak amacıyla yaş gruplarına göre normalizasyon (cut-off değerleri), test tekrar-test güvenilirliğini ve Türkçe dikotik sayı, kelime ve cümle mobil tarama testleri arasındaki farklılıkları araştırmaktır. Çalışmaya normal işitmeye sahip 6-9(7,4±1,23) yaş aralığında 102 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılar, 6-6.11(6,5±0,46), 7-7.11(7,3±0,66) ve 8-9.11(8,9±0,84) olmak üzere yaş gruplarına ayrılmıştır ve Türkçe Dikotik Mobil Tarama testi uygulanmıştır. Türkçe dikotik sayı, kelime ve cümle mobil tarama testi 6-9 yaş arasında normalizasyon değerleri (cut-off sınır aralığı) elde edilmiştir. Test tekrar-test güvenilirliği; 6-6.11 yaş grubunda Türkçe dikotik sayı ve cümle mobil tarama testinde düşük, Türkçe dikotik kelime mobil tarama testinde yönlendirilmiş sağ ve sol kulakta düşük, yönlendirilmemiş sağ kulakta iyi, yönlendirilmemiş sol kulakta orta derecededir. 7-7.11 yaş grubunda Türkçe dikotik sayı mobil tarama testinde orta, Türkçe dikotik kelime mobil tarama testinde yönlendirilmemiş sol ve yönlendirilmiş sağ kulakta iyi, yönlendirilmemiş sağ ve yönlendirilmiş sol kulakta orta, Türkçe dikotik cümle mobil tarama testinde yönlendirilmiş ve yönlendirilmemiş sol kulakta iyi, yönlendirilmiş ve yönlendirilmemiş sağ kulakta orta düzeydedir. 8-9.11 yaş grubunda Türkçe dikotik sayı mobil tarama testinde yönlendirilmiş sol kulakta iyi, diğer koşullarda orta, Türkçe dikotik kelime mobil tarama testinde orta, Türkçe dikotik cümle mobil tarama testinde yönlendirilmiş sağ kulakta iyi, diğer koşullarda orta düzeydedir. 6-6.11 ve 7-7.11 yaş gruplarında dikotik sayı testi skorları daha yüksek olmakla birlikte 8-9.11 ay yaş grubunda testler arasında farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the normalization (cut-off) values and test-retest reliability according to age groups in order to determine the clinical use of the Turkish Dichotic Mobile Screening Test, which was developed within the industry 4.0 and e-health applications. 102 children aged 6-9(7.4±1.23) with normal hearing were included in study. Participants were divided into age groups as 6-6.11(6.5±0.46), 7-7.11(7.3±0.66) and 8-9.11(8.9±0.84) and Turkish Dichotic Mobile Screening Test was applied. Normalization values (cut-off border line) were obtained for the dichotic tests in age 6-9. Test-retest reliability; In 6-6.11 age group, the dichotic digit and sentence test is low, in the dichotic word test it is low in the DRE and DLE, good in the FRRE, and moderate in the FRLE. In 7-7.11 age group, dichotic digit test is moderate, dichotic word test is good in FRLE and DRE, moderate in FRRE and DLE, in dichotic sentence test it is good in DLE and FRLE, it is moderate in the DRE and FRRE. In 8-9.11 age group in the dichotic digit test, it is good in the DLE, moderate in other conditions, moderate in dichotic word test, good in the DRE in the dichotic sentence test, and moderate in other conditions. Dichotic digit test scores were higher than the dichotic word and sentence tests in the 6-6.11 and 7-7.11 age groups, there was no difference between the tests in 8-9.11 age group.