Otizm spektrum bozukuğu tanılı çocuğu olan annelerde anti-purkinje hücre antikorları ve DNA hasarının değerlendirilmesi
Evaluation of anti-purkinje cell antibodies and DNA damage in mothers of children with autism spectrum disorder
- Tez No: 603936
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMZA AYAYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş ve Amaç: Otizm Spektrum Bozuklukları OSB erken çocukluk çağında başlayan, sosyal ve iletişimsel alanda yetersizlik ve davranışsal sorunlarla seyreden bir grup nörogelişimsel bozukluktur. OSB'nin etiyolojisi net olmamakla birlikte, karmaşık patofizyolojisi içinde genetik faktörlerin öneminin büyük olması ve bunun yanı sıra, annenin gebeliği süresince maternal etki olan durumu da dahil olmak üzere çeşitli çevresel faktörler, hastalığın görünümünde etkiye sahiptir. OSB etiyolojisinde maternal faktörlerle ilgili daha çok çalışmaya ihtiyaç duyulması, OSB'de potansiyel gen-çevre etkileşimleri de dahil olmak üzere altta yatan süreçleri anlama ve yeni tedaviler ve erken önleme programları geliştirme için kliniğimize başvuran otizmli çocukların annelerinde Anti-Yo, anti-Hu, anti-Ri, anti- amfifizin antikorları ve DNA hasarını araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmamıza, 12.09.2017- 12.04.2018 tarihleri arasında Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Psikiyatri Polikliniği'ne başvuran 3-12 yaş arası OSB tanılı çocuğu olan 33 sağlıklı kadın ve kontrol grubu olarak sağlıklı çocuk izlem polikliniğine başvuran aynı yaş grubunda sağlıklı çocuğu olan sağlıklı 27 kadın olmak üzere toplam 60 birey dahil edildi. Grupların ruhsal durum değerlendirmesi için sosyodemografik form ve otizmin şiddetini ölçmek için Çocukluk Otizmi Derecelendirme Ölçeği ÇODÖ kullanıldı. Vaka ve kontrol gruplarından, 8 saatlik gece açlığından sonra 5 ml venöz kan alınmış ve kanlar 4000 rpm'de 5 dakika santrifüj edildikten sonra serumlar eppendorf tüpler ne konularak çalışma zamanına kadar -86 C der n dondurucuda saklanmıştır. Alınan kanlarda Ant -Yo, Anti-Hu, Antiamfifizin ve Anti-Ri, 8-hidroksi 2-deoksi guanozin (8-OHdG düzeyleri araştırılmıştır. X Bulgular: Vaka ve kontrol grupları arasında sosyodemografik veriler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır p>0.05 . Vaka grubunda anti-amfifizin antikor düzeyleri ile anti-Ri antikor pozitifliği anlamlı ölçüde yüksek olarak saptanmıştır sırasıyla p=0.001; p=0.027).
Özet (Çeviri)
Introduction and objective: Autism Spectrum Disorders (ASD) is a group of neurodevelopmental disorders that started in early childhood, with disabilities and behavioral problems in social and communicative areas. Although the etiology of ASD is not clear, various environmental factors have an impact on the appearance of the disease, including the high importance of genetic factors in the complex pathophysiology and the condition of the mother during pregnancy (maternal effect). We aimed to investigate Anti-Yo, anti-Hu, anti-Ri, antiamphiphysin antibodies and DNA damage in the mothers of children with autism who applied to our clinic because of the need for more studies on maternal factors in the etiology of ASD, to understand the underlying processes, including potential gene-environment interactions and to develop new therapies and early prevention programs in ASD. Method: In our study 60 individuals were included that 33 healthy women with children aged between 3 and 12 years, admitted to Harran University Faculty of Medicine Research and Application Hospital Child Psychiatry Outpatient Clinic and 27 healthy women with healthy children in the same age group who applied to healthy children's follow-up clinic as a control group in between 12.09.2017 and 12.04.2018. The sociodemographic form and the Childhood Autism Rating Scale (CARS) were used to measure the severity of autism in the groups. After 8 hours of fasting, 5 ml of venous blood was collected from the case and control groups, and the blood was centrifuged at 4000 rpm for 5 minutes. Anti-Yo, Anti-Hu, Anti-amphiphysin and Anti- Ri, 8-hydroxy 2-deoxy guanosine (8-OHdG) levels were investigated. Results: There was no statistically significant difference between the case and control groups in terms of sociodemographic data (p> 0.05). Anti-amphiphysin antibody levels and antiXII Ri antibody positivity were found to be significantly higher in the case group (p = 0.001; p = 0.027, respectively).