Hulefâ-i Râşidîn Dönemi siyasi olaylar ve mezheplerin oluşumuna etkisi
Political events and thier effects on the formation of sects in the period of rashid chaliphates
  1. Tez No: 261087
  2. Yazar: ABDYLKADER DURGUTİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT BAHCIVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mezhepler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Hulefâ-i Râşidîn döneminde meydana gelen siyasi olaylar Hz. Ebû Bekr'in halife seçilmesiyle ve özellikle Hz. Osman'ın ikinci altı yıllık döneminde başlayan fitne hareketleri halifenin ölümüyle sonuçlanmıştı. Fakat bununla bitmeyip daha sonra Hz. Ali döneminde de Cemel, Sıffın ve Hakem olayı ile İslam düşünce dünyasında daha önce tartışılmayan bazı konu ve kavramların tartışılmasına neden olmuştur. Bu olaylar İslam Mezhepler Tarihinde meşhur bazı fırkaların doğmasına sebebiyet vermiştir. Hiçbir mezhep ortada yokken siyasi sebeplerin sonucunda meydana gelen bazı itikâdî tartışmalardan ve bu tartışmalar sonucunda daha sonraki dönemlerde mezheplerin şekillenmesine sebebiyet vermiştir.Hulefâ-i Râşidîn döneminin siyasi olayları, ilk dönemden itibaren Şia başta olmak üzere, Havâric, Mürcie, Mu'tezile, Kaderiyye gibi birçok mezhebi meşgul etmiştir.Hulefâ-i Râşidîn döneminde cereyan eden Sakîfe'den Tahkim Olayına kadar bütün olaylar dini değil tamamen siyasi ihtilaflardır. Bu siyasi olaylar daha sonraki dönemlerde Mezheplere çok büyük etkisi olduğunu söylenebilir. Fakat bir mezhebin ortaya çıkmasını yalnızca bir olaya bağlamak doğru değildir. Ancak bu olayların mezheplerin ortaya çıkmasında büyük etkisi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The Political events which have been took place during the period of Rashid Chalipahates and specially those corruption movments which happened in the second 6 months of Hz.Usman?s periods have bring the death of Chalipahate.That was not tha all. Later on in term of Hz. Ali with as a result of Cemel, Sıffin, and Hakem some concept started to have been being argued which never done before.These events have given rise to some popular divisions in the history of İslamic Sects.These political events and the religious argumantations rised right after events mentioned above are the main cause in the formation of some sects never existed before. Some sects like Shia, Havaric, Mürcia, Mu?tezile, Kaderiyye were engaged in the Political insident during Rashid Chaliphates term.All the incidents of the Rashid Chaliphates term are not religious but political. These political events have strong effects which can not be denied on the religious sects. Withnotstanding the idea which assumes the emergence of sects result of these political incidents only is not a correct one.