Türk kamu yönetiminde yapısal dönüşüm ve e-devlet uygulamalarının kamu hizmetlerine etkileri
Structural transformation of Turkish public management and the effects of e-government public service applications
- Tez No: 261088
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL BAYRAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Türkiye de reform tartışmaları Osmanlının son dönemlerinde ?Tanzimat Fermanı? ile başlamış, Cumhuriyet döneminde de devam etmiştir. Osmanlı'da ?ıslahat? olarak ifade edilen ?idari reform? kavramı daha sonra Cumhuriyet döneminde ?yeniden yapılanma? adı ile devam etmiştir. Başka bir deyişle, devlette reform ya da 1980 sonrası ifade ile yapısal dönüşümün temel esin kaynağı olan yönetişim ile birlikte devlete yeni bir anlam ve rol yüklenmiştir. Yönetimdeki reformlar yapısal dönüşümü getirmiştir. Yapısal dönüşüm de E-devleti ve M-Devleti getirmiştir. Geleneksel devlet anlayışı ile yönetişim kavramının bütünleşmesinden ve 21. yüz yıl dijital devriminin bir sonucu olarak e-devlet kavramı ortaya çıkmıştır. E-devlete geçişi zorunlu kılan ve oldukça hızlı bir biçimde yeni yönetim anlayışı olarak yansımasına etki eden faktörler dikkate alındığında, e-devlet kavramının kendiliğinden ortaya çıkmadığını; giderek artan ve sürekli değişen toplumsal ihtiyaçlara düşük maliyette, hızlı ve etkin bir şekilde cevap verebilme istek ve beklentilerinden kaynaklandığını söylemek mümkündür.E-Devlet anlayışının hizmetlere erişiminin kolaylaşması, bilgiye çabuk ulaşılması, hizmetlerin daha ucuza mal olması, kırtasiyeciliğin azalması, bilgisayar kullanımın artması, yönetimde şeffaflığın ve saydamlığı sağlanması, yurttaş odaklı bir yönetim anlayışının oluşturulması gibi sağladığı kamu hizmetlerini kolaylaştırıcı etkileri vardır. E-devlet uygulamalarının arzu edilen seviyeye ulaşmamasının sebebi; uzman eleman eksikliği, eğitim sorunu, hem kullanıcıların hem de kurum çalışanlarının e-devlet konusundaki bilinç düzeyinin eksik olması, maliyet, teknoloji yetersizliği, yeter ağ yetersizliği, portal yetersizliği, hukuki alt yapı yetersizliği, gizlilik ve güven eksikliği, beklenenin aksine işlemlerin daha çok uzaması, bürokratik engeller,kamu kurumlarının web sayfasından sunulan bilgilerin güvenilirlik düzeyinin düşük olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Reform debates in Turkey began with ?Tanzimat Edict? in the lost terms of ottaman and continised divring the Republic period.The concept of ?administtrative reform? which was expressed as ?reform? in ottoman,then continued with the name of ?reconstruction? during the republic period. With governance,which was the fundamental inspiration source of government reform or also expressed as structisral transformatian after 1980, a new meaning and role was installed to the government . Reforms in management has brought structural transformation. Structural transformation has also brought e-government and m-government. When the factors are taken into consideration which requires the transition to the e-government and effects the reflection of it as a new management approach quickly rapialy,it is easy to say that the concept of e-government did not occur spentaneously ; it was ar ase form the demonds and expectations of being aple to respont to increasing and constantly changing social needs at a lowercost.Understanding of e-government has focilitating effects on puplic services like easier access to services, quick access to information, services to be chaaper, reduction of red- tape, increase in use of computer, ensuring transporency in management and establishment on understanding of citizen-focused education.E-government applications, the reasons for not reaching the desired level are ; lock of specialists, education problem, inadeqisate level of consciousness of both users and institution employees about e-government, cost, technology failure, lack of privacy and trust,more prelongation of transactions contrary to expectations breaucratic obstacles, and low level of reliability of information presented on web pages of puplic institutions.