Tarih boyunca Türk askeri müziğinde kullanılan sazlar
The instruments used in the Turkish military music from the past to the present
  1. Tez No: 261095
  2. Yazar: SÜLEYMAN YARDIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA SEVİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada amaç, Türk askeri Musikimizin geçmişten günümüze gelinceye kadarki süreçte nasıl bir değişim geçirdiğini ve olgunlaştığını, Osmanlı devleti zamanında başlangıcından Cumhuriyetin ilanına varıncaya kadar askeri müzikte ve tabii ki haklı olarak batı dünyasına çok büyük etkiler yapan Mehter ve Mehterhaneyi ve dolayısıyla Mehter musikisini tarihsel bir süreç içerisinde inceleyip, değerlendirmektir.Bu amaç doğrultusunda, Mehter Musikisinde bestelenmiş eserlerin gerek şimdiki mehterhane sazlarıyla icraları gerekse bu musikiye vakıf olan müzisyenlerin bizzat eleştirel yaklaşımları doğrultusunda incelemeye alınmış, TRT'de belgesel olarak yayımlanan Mehter ile ilgili çekimlerden ve söyleşilerden faydalanılmıştır.Öncelikle mehter ve mehterhanenin tanımına değinilmiştir. Ardından Mehter ve Mehterhanenin tarihsel gelişiminden bahsedilmiş daha sonra zaman zaman isimleri değişkenlik gösteren askeri müziğin, Cumhuriyet dönemine kadar ki süreçte hangi isimleri aldığı ve bu sürece varıncaya kadar geçen zaman içerisinde kullanılan sazların nasıl değişim gösterdiği anlatılmıştır.Araştırma için gerekli bilgilere kaynak tarama yöntemi şeklinde ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse and evaluate Mehter and Mehterhane, which had a profound effect on the military music and naturally on the western world from its beginning during the reign of Ottoman Empire till the declaration of Turkish Republic, and thus, the music of Mehter; and to analyse and evaluate in what way the Turkish military music has changed and improved since its beginning.For this aim, composed Mehter music works have been analysed by observing them performed by today's Mehterhane instruments, and through the crtical approach of military music masters. In addition, some discourses and interviews in the documentaries concerning the music of Mehter broadcasted on TRT have been used.First, the definitons of Mehter and Mehterhane have been mentioned. Next, the historical development of Mehter and Mehterhane has been explained; and which titles the military music, whose titles ocassionally changed, was given until the foundation of Turkish Republic has been stated, and finally what way the instruments used in military music changed over time has been explained.The information needed for the research was reached through resource scanning, and interviews with various institutions and performers of this music.