Testing and assessment of speaking skills in preparatory classes
Hazırlık sınıflarında konuşma becerisinin ölçme ve değerlendirmesi
  1. Tez No: 261096
  2. Yazar: AHMET ÖNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bir yabancı dil öğrenmenin her tür akademik çalışma alanı için temel gerek olduğu gerçeğini belirtmeye gerek kalmamıştır. Bu gerçekle bağlantılı olarak, günümüzde pek çok üniversite, öğrencilerinin yaklaşık bir yıl süren yabancı dil hazırlık eğitimi almasını şart koşmaktadır. Ülkemizin Milli Yabancı Dil Eğitim politikasında karşılaşılan temel sorun, yabancı dili kullanma veya konuşma becerisindeki eksikliktir. Diğer bir deyişle, konuşma yeteneği genellikle önce öğretmenler tarafından ve daha sonra da öğrenciler tarafından göz ardı edilmektedir. Öğretim ve değerlendirme süreçleri her zaman yakın bir ilişki içerisinde olmuştur ve konuşma yeteneğinin değerlendirmesi de yabancı dil öğretmenlerince ihmal edilmiştir. Bu çalışmanın amacı konuşma becerisinin ölçülmesi konusunda bazı uygulanabilir yöntemler sunmaktır.Çalışmanın ilk bölümü konunun önemi, hipotez, çalışmanın amaç ve yöntemi hakkında bilgi içermektedir.İkinci ve Üçüncü bölümler konu ile ilgili kapsamlı bir literatür taraması içermektedir. Konuşma becerisinin ölçme ve değerlendirmesinin yanı sıra günümüzde kullanılan strateji ve yöntemler hakkında konu ile alakalı uzmanların görüşleri bu bölümde ele alınmaktadır.Dördüncü bölüm, durum çalışmasına konu olan SDÜ (Süleyman Demirel Üniversitesi), YDYO (Yabancı Diller Yüksek Okulu) bünyesinde gerçekleştirilen ölçme ve değerlendirme uygulamalarını derlemek için hazırlanmış olan görüşmelerin uygulama ve yorumlanmasını kapsamaktadır.Beşinci ve son bölümde ise, görüşmeler sonucunda elde edilen veriler ışığında değerlendirme yapılmış olup, yabancı dil öğretimi konusunda bireylere ve kurumlara öneriler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
There is no need to say that learning a foreign language has become the primary necessity for all fields of academic study. In line with this fact, most universities stipulate that their students take intensive preparatory classes for about a year. The main problem encountered in our national language education policy has been the inability to use or speak the target language. In other words, speaking skills are usually ignored first by the teachers and then by the students. The processes of teaching and testing always have a close relationship and the testing of the speaking skills is also neglected by foreign language teachers. This study is aimed to offer some practical ways of testing speaking skills.The first chapter of the study contains some information about the importance of the subject, hypothesis, goal and type of the study.The second and third chapters include a comprehensive review of literature related to the subject. Introduced in these chapters are the views and opinions of experts and methodologists about testing and assessment of speaking as well as strategies and methods in use today.The fourth chapter includes the application and interpretation of the interviews designed to compile relevant data as to the assessment procedures of the case of the study, namely SDU (Suleyman Demirel University), SOFL (School of Foreign Languages).In the fifth (last) chapter there are some evaluations and discussions, with the help of the data collected through the interviews, and some suggestions for individuals and institutions related to foreign language teaching.