Özel dershanelerde ÖSS'ye yönelik tarih öğretiminin başarı durumuna dair bir araştırma (Konya örneği)
Teaching history success towards to öss in private teaching courses research about the aspect (example of Konya)
  1. Tez No: 261106
  2. Yazar: MEHMET ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUİR KÖSTÜKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tez üç bölümden oluşmaktadır.I.BölümMetod ve Bilgi Teknolojisi açısından Tarih ÖğretimiBu bölümde1.Tarih nedir? Niçin Tarih öğreniyoruz?2.Sosyal Bilimler ve Tarih öğretiminin amaçları3.Tarih öğretiminin yöntem ve teknikleri (Düz Anlatım ? Soru ?Cevap ? Problem çözme v.b.)4.Sosyal Bilimler ve Tarih öğretiminde kullanılan araç ve gereçler incelenmiştir.II.BölümÖSYM Sınavında Tarih Sorularının ÖzellikleriBu bölümde1.Paragraf soruları2.Yorum ve Kavram Soruları3.Sınav sorularından altışar tane alınarak sorular çözümlenmiş, örneklemeler yapılmış ayrıca aynı soru tiplerinden soru bankalarından alınan sorular çözümlenerek değerlendirmeler yapılmıştır.Bu bölümde yıllara göre soruların dağılımları çıkarılmıştır.1.Genel Tarih Soruları2.İnkılâp Tarihi Soruları3.Milli GüvenlikSorular konu dağılımlarına göre incelenmiştir.III. BölümÖSYM verilerine göre 2008 Konya İli okul başarı grafikleria)Özel Dershanelerde Tarih Öğretiminin Başarısıb)2008 ÖSYM verileri ve başarı grafiklerinin incelenmesic)Okul başarı grafiklerid)Okul başarı tabloları incelenmiş sayısal veriler çıkartılarak incelenmiştir.Sonuç ve Öneri BölümündeDershanelerdeki tarih öğretiminde ÖSS'de başarıyı artırmak için yapılan çalışmaların bir takım aksayan yönlerinin bulunmasına rağmen belirli bir sistem içerisinde düzenlik olarak öğretim yapılması ve öğrenciler üzerinde başarıya dönük bir uygulama biçimi sergilenmesi, tarih öğretimine katkı sağlamaktadır. ÖSS'ye hazırlanan öğrenciler dershanelerde soruların çıkma oranlarına göre sınavlarına hazırlanmakta bu da tarih sorularının yapılma oranlarını arttırmaktadır. Dershanelerde çağın ve bilgi dünyasının bir gereği olarak daha fazla görsel araç-gereç kullanılmalı, öğretim teknolojilerindeki son değişiklikler tüm eğitim-öğretim ortamına yansıtılmalı öğrencilerin eksiklerini giderilmesi sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Thes is has three partsSection ITeaching History with regard of Method and information Technology1.What is history? Why we learn history?2.İntentions of teaching Social Sciences and History3.Teaching history?s methods and technigues (Presentation, Question-Answer, Problem-Solution?.. ete)4.Equipment in teaching Social Sciences and History are examinedSection IIİn this part;Features of questions which are used inÖSYM?s exams1.Paragraph questions2.İnter pretation and concept questions3.General rule and questions4.Six questions elected in preference questions and the same question types which taken in question banksa re solved and evaluatedİn this section, distribution of questions are eliminated.1.General history questions2.History of revalution questions3.National securityTaken account of distribution subject, questions are evaluated.Section IIIa)According to ÖSYM?s data, Schools? success grahps in 2008b)Teaching History success in Private Coursesc)Evaluation of 2008 ÖSYM?s data and success graphsd)Schools? success tables are examined and numerical datas are presentedConclusion and Suggestion PartAl though there are some abstacles or in other words, some barriers in ÖSS Private Courses which are intended to increase success rate in exam, they use regular system and base an approach which is academic, support history teaching.İn ÖSS Private Courses, students solve the questions according to ÖSYM, by the way they gain knowledge or comprehension about ÖSS. These cursess should use more modern and techological epuipment. They fallow recent teaching developments and they aught to reflect in teheir lessons. They should support and develop students? deficiency.