Antik Dönem taş çapaları gelişimi ve tipolojisi
Antique Age stone anchors development and typology
  1. Tez No: 261110
  2. Yazar: VAHİT TURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN BALDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sualtı Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnsanoğlu gelişimi sürecinde, karşılaştığı zorlukların üstesinden gelmeyi başarmıştır. Her koşulda kendini aşmayı başaran insanlık, hayatını kolaylaştırmak adına, araç gereçler ve aletler yapmayı başarmamakla kalmamış dünyayı keşfetmek için büyük bir uğraş sergilemiştir.Medeniyetlerin gelişmesinde ve diğer uygarlıklarla etkileşme girmesinde en büyük etken ticaretin başlamasıdır. Hem kara hem de deniz yoluyla yapılan bu faaliyetler, günümüz insanlığının temellerini atmıştır. Deniz aşırı ülkelere olan ticari yolların karadan uzun sürmesi ve gemi teknolojisinin ilerlemesi nedeniyle başlayan deniz ticareti, kültürleri yakınlaştırmıştır. İşte bu deniz faaliyetinde gemilerde kullanılan ve ilk örneklerinden günümüze kadar süre gelen çapaları doğurmuştur.Sepet çapalarla başlayan süreç günümüzdeki modern çapalara kadar uzanmaktadır. Bu çalışmamda gerek kazılardan çıkarılan buluntular gerekse antik yazılı ve görsel kaynaklardan faydalanarak taş çapaları inceleyeceğim. Bu konuda daha önce yapılmış olan çalışmaları tarayarak genel hatlarıyla konu içeriği belirlendikten sonra, taş çapaların sınıflandırılması ve kullanım şekilleriyle ilgili bilgiler verilecektir.
Özet (Çeviri)
Mankind in the process of development, has managed to overcome difficulties encountered. In any case I managed to pass himself that humanity, life on behalf of ease, tools and instruments do not manage to explore the world to have survived a great deal has exhibited.Interaction with other civilizations in the development of civilization and enter the biggest factor in the trade is starting. Both land and sea made through these activities, today laid the foundation of humanity. Of the overseas trade routes by land and marine technologies for the long drive to start due to the progress of the maritime trade, cultures closer. This is the ship used in naval activities and the first instances of the anchors gave birth to the present time.The process begins with today's modern basket anchors anchors are extended. Extracted from this study finds both ancient excavations have my written and visual sources will benefit from examining the stone anchors. In this regard the work previously done by scanning the contents of the general line has been detected, then the classification and use of stone anchors will be given information about the shape.