Türkiye'de yerel yönetim birlikleri
  1. Tez No: 26113
  2. Yazar: EYÜP ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 314
Özet
ÖZET Yerel yönetim birlikleri, ürettikleri hizmetler bakımından 11, belediye ve köy yönetimleri için, yer yer ve zaman zaman ilgi toplayan destek bir örgüt olarak görülmüşlerdir. Birlikler, çoğu kez vali yada kaymakamlar tarafından kurulmakta, onların kişisel çabaları ve yetenekleri ile başarılı olabilmektedir. Ayrıca yasal dayanakların dağınıklığı ve yetersizliği, sağlam ve sürekli gelir kaynaklarının bulunmayışı da birliklerin güçsüzlüklerinin ve yeterince gel işememelerinin nedenidir. Birliklerin görev alanlarını, gelir kaynaklarını, organlarının görev ve yetkilerini, denetimlerini açıkça belirtecek bir yasal düzenleme en kısa sürede yapılmalıdır. Yerel yönetim birliklerinin, yerel ve ortak hizmetlerin maliyetini düşürebileceği, yerel kesimde kalkınmaya yardımcı olacağı kanısındayız. Birliklerden, önemli hizmetler beklenmektedir. Bu hizmetleri yapabilecekleri kaynaklarla da onları donatmak zorunludur. Aksi halde, yerel yönetimlerin yetki ve kapsamına giren çağdaş sorunlara çözüm yolları bulmak olanaklı olmayacaktır. Birlik kurulmasını özendirecek yeni tedbirler getirerek, kuruluş ve başarılarını sadece bunlara öncülük yapanların kişisel girişkenliklerine ve onların varlığına bağlı olmaktan kurtarmak gerekir. Birliklerin geleceğine ilişkin ümidimiz ve iyimserliğimiz, yerel yönetim birimlerine mutlaka, bir seçenek yaratmak değil, tam anlamıyla yerel yönetimleri güçlendirmeye yönelik bir destek örgütün işlevsel önemini, yararını belirtmek amacını gütmektedir. 292
Özet (Çeviri)
SÜMMARY Loca! goverment unions have been seemed as a stand organization that arouses interest from time to time for city, municipality and village goverments, from the polnt of niew of their producing servlees. Unions are often established by governor (vali) and sub-governor (kaymakam) and olso unions success depends on their personel efforts and abilities. Besides untideness and insufficient of legal supports, shortage of streng come sources has caused the weaknessof unions and effected their development. A Legal arrangement that clearly determines duty area of unions income sources, function, suthority and inspection of their organs must be done in a short time. Our opinion is that loca! goverment unions can reduce the cost of loca! and associate services and help the advance of loca! section. We hope it will so. Important services are expected from unions. And they must be equipped with services that are necessary for realization of services otherwise, it will be impossiible to find the solution for contemporary problems related to content and authority of loca! goverments. By new measurements the establisment of unions must be encouraged. in this way the founding and success of these unions must be seperated from the pioneers personal existance and initiative. Our optimism and hope regarding to future of unions isn't to create an alternative to loca! goverment unions. Our target is to determine functional importance, benefit and efficiency of a stand organization that is completely for strengthening loca! goverments. 293