Türkiye'de yerel yönetim birlikleri: Yapısı, hukuki dayanakları ve sorunları
Unions of local governments in Turkey: Structure, legal basis and issues
  1. Tez No: 271282
  2. Yazar: MEHMET KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET KAVRUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Yerel yönetim birlikleri, yerel nitelikteki kamu hizmetlerinden bazılarını yapmayı üstlenmiş, il, belediye ve köylerin kendi aralarında ya da birbirleriyle, özgür iradeleriyle ya da yasal zorunluluktan dolayı yapmakla yükümlü oldukları görevleri en iyi şekilde yerine getirebilmek gayesiyle oluşturdukları kamu tüzel kişilikleridir. 1980'li yıllardan itibaren köyler, belediyeler ve il özel idareleri tarafından kurulan ya da ortak olunan birliklerin sayısında hızlı bir artış olmuştur. Bu artış, 5355 sayılı Mahalli İdare Birlikleri Kanunu ile yeni bir ivme kazanmıştır. Bu çalışmada, yerel yönetim birliklerinin kurulma nedenleri, yapıları, işleyişleri ve hukuki dayanakları incelendikten sonra, konu ile ilgili bazı yargı kararlarına yer vermek suretiyle birliklerin sorunlarını tespit edip değerlendirmek, sorunların giderilmesine ve çözümlenmesine ilişkin uygulanabilir öneriler sunmak amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, tezin ismine bağlı olarak, Türkiye'de kurulan bütün yerel yönetim birlik türleri incelenmiştir. 2005 yılında yürürlüğe giren 5355 sayılı Mahalli İdare Birlikleri Kanunu'nun yerel yönetim birlikleri ile ilgili ihtiyaçlara cevap verip vermediği ayrıca ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yerel yönetim birliklerinin birçok sorunu bulunmaktadır. Bu sorunları genel olarak; hukuki sorunlar, denetim sorunları, mali kaynakların yetersizliğinden kaynaklanan sorunlar, istihdam ve personel sorunları, yönetimin işleyişinden kaynaklanan sorunlar olarak ifade edebiliriz. Yerel yönetim birliklerine ilişkin 5355 sayılı Kanun, sorunların birçoğuna çözüm getirmekten uzak kalmıştır. Yerel yönetim birliklerinin sorunlarının çözümlenebilmesi için yapılması gerekenler çalışmada incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Unions of Local Governments, local nature of the public service to do some of them were taken, city, municipality and villages among themselves or with each other, free will or their legal obligation to do it for their required duties in the best way to fulfill the purpose that they created are public entities. There has been a rapid increase in the number of companies established or subsequently joined by villages, municipalities and special provincial administrations since 1980s. This increase, with the local administrative Law No.5355 has gained new momentum. In this study, after analyzing the reasons for founding Unions of Local Governments-owned Companies, their structures, functioning and legal basis; on the subject by giving some room for judicial decisions, it is aimed at determining and assessing matters and presenting practicable suggestions to overcome these matters. In the context, all the kinds of local governments in Turkey are analyzed in compliance with the title of the study. The Law No. 5355 on Local Administration Law Unions entered into force in 2005 has served the needs or not is tried to be put forward as well. Unions of Local Governments have many matters. Generally, we can express these matters like this; legal matters control matters, the matters caused by lack of financial resources, employment and personnel issues, management matters arising from operation. The Law No. 5355 on Unions of Local Governments couldn't find solution to the many matters. In order to find the solutions of Local Governments matters, the things what to do are analyzed in the study.