Entfremdung in Friedrich Ch. Zauners romanwerk
Alienation in Friedrich Ch. Zauners novels
  1. Tez No: 261145
  2. Yazar: GÜROL ZEYREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmayla Friedrich Ch. Zaunerin ilk dört romanında kurgu boyutunda ele alınmış olan yabancılaşma olgusunun, gerçek hayata yansıması incelenmiştir. Avusturya Edebiyatının son yıllarda yetiştirmiş olduğu en büyük yazarlarından biri olan Zauner, romanlarında özellikle insanların doğaya karşı olan yabancılaşmasını ele almıştır. İlk Romanında ?Dort oben im Walde bei diesen Leuten?, avusturyanın dağ köylerinin birinde cereyan eder. Yabancı işçilerin yerli köy halkı tarafından dışlanmaları, bunun bir cinayete sebep olması ve şehirden gelen bir komiserin doğaya karşı olan yabancılaşmasını ele almıştır. İkinci romanda ise ?Scharade?, bir ressamın eşinin cilt kanserine yakalanması ve bu nedenle ölmesiyle, ressamın teknolojinin insanlığa sağladığı tüm kolaylıklardan feragat ederek, doğayla iç içe bir hayat sürüp, çizdiği resimlerinde eşini canlı tutma çabası kurgulanmıştır. Üçüncü romanda ise ?Bulle?, professiyonel bir bisiklet sürücüsünün, ilerlemiş yaşından dolayı spora veda etmek zorunda kalışı. Hayatta yapabildiği ve takdir edildiği bu işi bırakmasıyla alelade bir insan olma kaygısı işlenmiştir. Dördüncü romanında ise ?Lieben und Irren des Martin Kummanz?, hapishaneden çıkan bir gencin, hayata yeniden tutunma çabaları fakat bencillikleri ve önyargıları yüzünden arkadaş çevresi ve kız arkadaşı tarafından dışlanması anlatılmaktadır.Günümüz insanının en büyük hastalıkları arasında hatırı sayılır bir yer alan yabancılaşma olgusunun, insanın kendisini doğadan soyutlayarak, şehirde tamamen suni bir hayat ortamı oluşturması, hoşgörü, yardımlaşma, tabiat sevgisi, saygı, misafirperverlik, paylaşma vs. gibi bazı manevi değerlerin kaybolmasına neden olmuştur. Bu, bir yandan bireylerin kendi kimlikleriyle çatışmalarına öte yandan toplumların birbirlerine hoşgörüsüz davranmalarına yol açar. İncelemede roman kahramanlarının yaşamları nezdinde karşılaştıkları yabancılaşma sorunu incelenmiş ve gerçek hayatta göstermiş olduğu paralellikler saptanmış ve araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study alienation fact that is approached by the first four novels of Friedrich Ch. Zaunerin is reviewed within the scope of how it is reflected on real life. Zauner, who is the one of the greatest authors in Austrian literature in recent times, has treated in his novels particularly the topic of alienation of mankind to nature. In his first novel, ?Dort oben im Walde bei diesen Leuten?, scene is one of mountain villages in Austria. Exclusion of the alien labors by the local community people, a murder caused by this fact and alienation of a police commissioner who comes from the town frame the plot of the novel. In his second novel, ?Scharade?, he depicts the efforts of a painter in order to hold his wife alive who died of skin cancer by his paintings he draw while he is living alone in natural environment relinquishing all facilities supplied by technology. In his third novel, ?Bulle?, he narrates the feelings of a professional bicyclist who had to bid farewell to sports on account of his ageing. The protagonist of this narration is worried with the feeling of becoming an ordinary human after leaving sports that is only thing he is able to do in his life with which he is appreciated. ?Lieben und Irren des Martin Kummanz? is his fourth novel that narrates a youth who newly discharged from jail, his efforts to hold on to life again and his exclusion by his friends and girlfriend because of their selfinterests and prejudices.Alienation fact that is a considerable concern of today?s humans has given rise to building artificial lives in urban areas by abstracting selves from nature and fading some moral values such as tolerance, love of nature, respect, hospitality, sharing etc. This gives rise to conflict with own selves of individuals in one hand, and to act each other in intolerace way of societies on the other hand. In the study the alienation problem in terms of characters in the novels and the parallelisms to real lives are examined.