İnşirâh suresi tefsirinde müfessirlerin yaklaşımları
The interpreters commentary for the Surah Al-Inshirah of Quran
  1. Tez No: 261168
  2. Yazar: İZZET EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
İnşirâh Suresi, Peygamberimize nübüvvetinin ilk zamanlarında nâzil olan, bazı müfessirlere göre de Duhâ suresinin devamı olarak kabul edilen, sekiz âyetten oluşmuş, Mekkî bir suredir.Halkının şirk hastalığından kurtulamamasından dolayı ruhen bunalan, sıkıntıya düşen Peygamberini Allah (c.c.), gönderdiği vahiylerle desteklemiş, üzerindeki ağır yükün kaldırıldığını, göğsünün açılarak ferahlatıldığını ve zorlukla kolaylığın iç içe olduğunu müjdelemiştir.İşte böyle bir ortamda inen İnşirâh Suresini, biz de çalışmamızda derin bir şekilde inceleyerek, müfessirlerin görüşlerine geniş bir biçimde yer verdik.Tezimizin genel yapısına göz atacak olursak, çalışmamız giriş, iki bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır.Giriş bölümünde tezimizin amacı, metodu ve yöntemi yer almaktadır; ayrıca ?Konulu Tefsir? hakkında da bilgiler verilmiştir.Birinci bölümde; İnşirâh Suresi genel bir bakış açısıyla incelenerek, surenin çeşitli meâllerdeki anlamları karşılaştırılmış; sebeb-i nüzûlü, kendinden önceki ve önceki sureyle ilişkisi, âyet sayısı, surenin fazileti vb. gibi konulara yer verilmiştir.İkinci bölümde ise suremizin konulu tefsir bölümüne geçilmiş; şerh-i sadr olayı, Peygamberimizin (s.a.v.) üzerindeki ağır yükün kaldırılması, Peygamberimizin (s.a.v.) isminin yüceltilmesi, her zorlukla beraber bir kolaylığın olduğunun müjdelenmesi ve boş kalınca başka bir işe koyulmak gerektiği gibi hususlar üzerinde müfessirlerin görüşleri belirtilmiştir.Sonuç kısmında ise; şerh-i sadr ile kastedilenin, bazı müfessirlerin anladığı gibi Peygamberimizin kalbinin Cebrâîl tarafından çıkarılarak zemzem ile yıkanması şeklinde cerrahi bir operasyon olmadığını, bununla kastedilenin ruhen bunalan Peygamberimizin (s.a.v.) Allah tarafından gönderilen vahiylerle gönlünün açıldığı, ferahlatıldığı ve isminin tüm dünyaya yayılarak yüceltilmesi şeklinde olduğunu belirttik.Anahtar KelimelerŞerhGöğüsYüceltmekYükZorlukKolaylıkÇalışmakDuaİbadet
Özet (Çeviri)
The Surah Al-Inshirah (The Expansion) of 8 verses were revealed to the Prophet Muhammad (upon him be peace and blessing) on the early time of his Prophethood, in Mekkah. Some interpreters assume that this Surah is a serial part of the Surah Ad-Duha (The Forenoon).Allah (c.c.) assisted to the Prophet (upon him be peace and blessing) with the revelations since the Prophet (upon him be peace and blessing) was oppressed with the community?s misbelief. And Allah (c.c.) pleased His Messenger with the eased of the burden, for his breast expansion, with hardship comes ease.We studied the Surah Al-Inshirah deeply in this treatise which the revealed conditions mentioned above, added up the interpreters opinions into it widely.If we are to look at the overall structure of our treatise, it consists of an intro section, two review sections and a conclusion section.The purpose and the method of this treatise are in the intro section and topical tefsir (exegesis).The Section one has the information about the study on the general perspective, the reason of revelation of the Surah, the Surah?s relation with the former, the number of verses, etc.The Section two is the topical tefsir (exegesis) section; Serh-i-Sadr phenomenon, Ease The Prophet (upon him be peace and blessing) of the burden, exalting of the Prophet (upon him be peace and blessing) and his renown, elated to ease the difficulty and when he was free (from one task) he was to resume an other task, etc? The given interpretations (tefsir) were made up by the meticulous interpreters on the topics of above.On the conclusion; we mentioned that the implication of Serh-i Sadr doesn?t mean that the Prophet?s heart was surgically taken out and washed with Zamzam by Angel Gabriel; The implication of Serh-i Sadr was the Prophet (upon be peace and blessing)?s (spiritually) suffocated heart eased and relieved exalted for him and his renown by the revelation of Allah (c.c.), we specified.