İslâmî ilimlerde siyer öğretimi –Hicri ilk beş asır–
The teaching of sirah in Islamic disciplines –The first five centuries of the hijra–
  1. Tez No: 959554
  2. Yazar: MEHMET ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 346
Özet
Çalışmanın amacı hicri ilk beş asırda siyer öğretimini incelemektir. Siyer öğretimi, Hz. Peygamber'in siyasî yönü, siyer müellifleri ve siyer yazıcılığı konuları kadar araştırmacıların ilgisini çekmemiştir. Siyer, erken dönemlerden itibaren bir ilim olarak gelişimini tamamlamış olsa da İslâmî ilimler arasında hak ettiği değeri görememiştir. Bu durumun yaşanmasında ulemânın bir kısmı tarafından hadisin bir şubesi ya da hadisten neşet eden bir ilim olarak değerlendirilmesi etkili olmuştur. Tarihî veriler ilk siyer öğretiminin Hz. Peygamber'in sağlığında gerçekleştiğini doğrulamaktadır. Siyer ilmi, anlatma, soru-cevap, yazışma, imlâ, müzakere, gözlem ve olay yeri inceleme yöntemleriyle genellikle aile meclisleri, mescitler/câmiler, saraylar, küttâb ve medreselerde öğretilmiş/öğrenilmiştir. Siyer ilminin öğrenilmesinde dinî, siyasî-ideolojik, hukukî, ilmî amaçlar ve bireysel menfaatler etkili olmuştur. Hicâz'da doğan Siyer ilmi; âlimler ve talebelerin rıhletu'l-ilm, hac ve ticaret yolculukları vesilesiyle Suriye, Irak, İran, Orta Asya, Mısır ve Endülüs coğrafyalarına yayılmıştır. İlk zamanlarda rivayetlerin nakli olarak başlayan siyer öğretimi; temel kaynakların kaleme alınmasıyla eserlerin intikali şeklinde devam etmiştir. Diğer İslâmî ilimlerle aralarında yakın bir ilişki bulunan siyer, hadis ve tefsirin öğretildiği derslerin de konusu olmuştur. Sonuç olarak siyerin diğer İslâmî ilimler gibi öğretildiği tespit edilmiştir. Bu bulgular siyer öğretimi literatürüne katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the teaching of Sirah (the biography of the Prophet) in the first five centuries of the Hijra. Teaching the Sirah has not attracted the attention of researchers as much as the political aspect of the Prophet Muhammad, the Sirah scholars and the writing of the Sirah. Although Sirah had completed its development as a science from the early periods, it did not receive the value it deserved among Islamic disciplines. This situation was caused by the fact that some of the scholars considered it a sub-branch of hadith or a knowledge derived from hadith. Historical data confirms that the first Sirah teaching took place during the lifetime of the Prophet. The discipline of Sirah was generally taught and learned in family assemblies, mosques, palaces, library and madrasahs through narration, question-answer, correspondence, spelling, discussion, observation and scene examination methods. Religious, political-ideological, legal, scientific purposes and individual interests have been effective in learning the discipline of Sirah. Born in Hijaz, the discipline of the Sirah spread to Syria, Iraq, Iran, Central Asia, Egypt and Andalusia through the journeys of scholars and students on the Rihletu'l-ilm, pilgrimage and trade. Teaching the Sirah, which started as the transmission of narrations in the early days, continued as the transmission of works by writing down the basic sources. The Sirah, which has a close relationship with other Islamic disciplines, has also been the subject of the courses in which hadith and tafsir are taught. As a result, it has been determined that the Sirah was taught like other Islamic disciplines. These findings contribute to the literature on teaching the Sirah.