Göç ve siyasal katılma davranışı: Konya örneğinde kentsel bütünleşme ve siyasal katılma
Migration and behaviour of political participation: Urban integration and political participation in Konya case
- Tez No: 261198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. AKİF ÇUKURÇAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Göç, tarih boyunca bireylerin hayatlarına etki eden en önemli olgulardan biridir. Bireyler daha iyi hayat şartlarına sahip olmak, daha iyi ekonomik refah seviyelerine ulaşmak için göç ederler. Ancak göç eden bireylerin bu amaçlarına ulaşmalarını ve gittikleri yerde kendilerini mutlu hissetmelerini etkileyen en önemli faktör ise kentsel bütünleşmedir.Kentsel bütünleşme bireylerin yaşadıkları yere uyum sağlayabilmeleri ve kentin gerektirdiği niteliklere sahip olmasını bir başka deyişle kentlileşmelerini gerektirir. Kentlileşme ise bireylerin yaşamlarında iki temel alanda ortaya çıkan değişimle kendini göstermektedir. Bunlar; ekonomik ve sosyal değişimlerdir. Ekonomik anlamda kentlileşme; bireylerin geçimlerini kente özgü işlerde çalışarak sağladıkları gelir ile karşılamalarıdır. Sosyal anlamda kentlileşme ise; bireylerin kente özgü davranış ve normlara sahip olması anlamına gelir.Yönetim birimlerinin uygulayacakları faaliyetler ya da yürütülen etkinliklerin ?meşruluk? temelinde sunulması demokratik rejimler için kaçınılmazdır. İşte bu meşruluğu sağlayacak olan ise ?katılım? yani siyasal katılımdır. Yurttaşlar siyasal katılma sayesinde sunulacak hizmetleri ve bu hizmetlerin önceliklerini belirleme ve bu hizmet ve etkinliklere yön verme şansına sahip olacaklardır.Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kavramsal olarak göç kavramı açıklanmış, göç biçimlerine değinilmiş ve göçün neden ve sonuçları açıklanarak Türkiye'de görülen göçlerin özellikleri ortaya konulmuştur. İkinci bölümde; siyasal katılma kavramı açıklanmış siyasal katılma düzeyleri ve biçimlerine değinilmiş ve göç edenlerin siyasal davranışları temelinde siyasal katılma davranışları irdelenmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise; Konya örneğinde göç, kentsel bütünleşme ve siyasal katılma ilişkisi üzerinde ampirik bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Migration, one of the most important issues those influents the life of and individuals. Individuals migrate to have better life and reach higher wealth. However, the fact that affects the possibility to reach those goals and helps people at where they migrate is urban integration.Urban integration requires individuals to accommodate where they live and to gain the qualities that urban requires. In other words, they need to urbanize.Urbanize rises by the change of two different aspects of lives of individuals. Those are economical and social changes. Urbanization in economical meaning is that individuals? affording the needs by urban jobs. Social urbanization is that individuals? having behaviours and attitudes that conforms to urban norms.It is unavoidable for democratic regimes to present the activities and operations of administrative units in a legitimate manner. What legitimizes those activities and operations is ?political- participation. Citizens will have the right to determine the services, prominence of the services and chance to direct the services and activities.Our study consists of three chapters. In first chapter, migration is explained conceptually, sorts of migration is mentioned and causes and consequences of migration thereby features of the migrations in Turkey is exposed. In chapter two, the concept political participation is explained, political participation levels and formats are mentioned and the political participations of the immigrants are examined on political behaviour basis. In the third and last chapter of the study, an empirical research is carried out on the relationship between urban integration and political participation of Konya case.