Kur'an-ı Kerim'de kadın ve psikolojisi
Women and their psychology in Qur'an-i Kerim
- Tez No: 261209
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR ETÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada, Kur'an'ı Kerim'de kadın kişilik ve davranışlarının yer aldığıayetlerdeki psikolojik öğeleri tespit etmeye ve tespit ettiğimiz ilgili ayetleri psikolojibiliminin verileriyle yorumlamaya çalıştık. Öncelikle kadın psikolojisine girişmahiyetinde bilgiler verdikten sonra, tarihten günümüze kadının toplum içindekikonumunu inceledik. Böyle bir incelemenin, ayetlerin doğru yorumlanmasına katkısağlayacağı gerçeğinden hareket ettik. Gördük ki, tarihsel süreç itibariyle kadınıntoplum içindeki konumu her zaman erkeklerden sonra ve kötü durumda olmuştur.Dinlerin ve kültürlerin büyük çoğunluğunda, kadının bu olumsuz statüsüne birçözüm getirilememiştir. İslam dini ise, kadınlara tarihte eşi görülmemiş bir itibar ilebireysel ve sosyal haklar bahşetmiştir.Kadın psikolojisi alanında yapılan araştırmalar, kadınlarla erkekler arasındabiyolojik-fizyolojik ve psiko-sosyal alanlarda birçok farkın olduğunu ortayakoymuştur. Kur'an-ı Kerim'de adı geçen alanlarda kadın-erkek farklılıklarınadeğinilen ayetler bulunmaktadır. Yine kadınlarla ilgili hukuki ayetlerin, bu farklargöz önüne alınarak şekillendiğini söyleyebiliriz. Fakat ayetlerde, bir insan, bir kulolarak, kadınların erkeklerden bir farkı olmadığı vurgulanmıştır. Zaten Allah'ınkatında erkek ve kadın, aynı değere, aynı haklara ve aynı mükemmelliğe sahiptir.Üstün olan, O'na karşı kulluk görevini daha iyi yerine getirendir.
Özet (Çeviri)
In this study, women in the Qur'an where the verses of personality and behavior todetermine the psychological elements and detect the signs that we have tried tointerpret the data and the science of psychology. Introductory psychology, first womanafter giving information to date, today we examine the position of women in society.Such a study, will contribute to correct interpretation of the verses from the fact thatwe moved. We have seen that, as of the historical process of the position of women insociety is always worse than men and have been after. In the majority of religions andcultures, women could not bring a solution to this negative status. The Islamic religion,women in history with an unprecedented individual and social rights, has givencredibility.Research in the field of psychology and women, between men and women in thebiological?physiological and psycho?social space that has revealed many differences.Mentioned in the Qur'an, men and women differ in their verses are mentioned. Again,the legal verses about women, these differences can be considered as forming said. But inverse, one person, as a servant, not a difference of women from men has been emphasized.Men and women already in the sight of God, the same value, has the same rights and thesame excellence. On that, worship Him and fulfilling the task is the better.