Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği'nde din ve inanç özgürlüğü ve laiklik anlayışı
Freedom of religion and belief and concept of secularizm in Council of Europe and European Union
  1. Tez No: 261258
  2. Yazar: HASAN TOSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, ?Avrupa'da din özgürlüğü ve laiklik konusunda bir standart uygulama var mı yok mu?? sorusuna cevap aramaktadır. Bu çalışma ayrıca Avrupa'da bir insan hakkı olarak din özgürlüğünün ve laikliğin ortaya çıkışı, İngiltere, Almanya ve Fransa gibi önemli Avrupa ülkelerindeki din-devlet ilişkileri, Avrupa Birliği, AGİT ve Avrupa Konseyi gibi ulus-üstü yapılanmalarda din özgürlüğüne odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is seek to answer that ?Is there any standart about the freedom of religion and belief in Europe.? It is also focused on arising the freedom of religion ve secularism as a human rights in Europe, state-religion relations in the important European countries like England, Germany and France and also core of freedom of religion in international organizations like European Union, OESC and Council of Europe.