Personeli güçlendirmenin, örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisinde etiksel davranışın rolü
The role of ethical behavior which is effected by organizational citizenship behavior on employee empowerment
  1. Tez No: 261259
  2. Yazar: ŞÜKRAN ALA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı örgütsel vatandaşlık davranışı (ÖVD) üzerinde, personeli güçlendirmenin etkisini tespit etmek ve bu etkide etiksel değer ve davranışın rolünü belirlemektir. Bu amaçla çalışmamızın ilk bölümünde öncelikle ÖVD üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde personeli güçlendirme kavramı incelenmiştir. Üçüncü bölümde etiksel değer ve davranış irdelenmiştir. Son bölümde ise araştırma yer almaktadır. Anketimiz Isparta ilinde tekstil sektöründe iki öncü firmada çalışan, 130'u A firması ve 65'i B firması olmak üzere toplam 195 kişilik bir örnekleme grubuna uygulanmıştır. Araştırmamızın sonucunda tüm sonuçlar bize göstermiştir ki, örgüt içindeki bireyin ÖVD göstermesinde personeli güçlendirme dolaylı etkiye sahiptir. Yani personeli güçlendirme ancak etiksel değer ve davranışın aracılık etkisi ile kendini göstermektedir. Bir diğer ifade ile tüm bu sonuçlara bakarak güçlendirme değişkeninin ÖVD üzerindeki etkisinin tamamıyla etiksel değer ve davranış değişkeni aracılığıyla sağlandığını söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of organizational citizenship behavior employe empowerment indirect or direct and to determine the role of ethical behavior on this effect. Organizational citizenship behavior was focused on primarily in first part. In the second part employee empowerment concept was examined. On the third part ethical behaviors were examined. In the last part survey study was included.Our survey was applied to two leading companies in textile sector in the province of Isparta of which, 65 staffs in A company and 130 staffs in B company, to become 195 staffs.The all results of our research show us that employee empowerment has indirect effect for organizational citizenship behavior of the staff who is in the organizatiın. So strengthening staff is manifested by ethical behaviors mediation effect.In other words, looking at all the results, we can say that the effect of the variable of employee empowerment on the study is provided by ethical values and behavior variable.