Marka bağımlılığı yaratmada kullanılan halkla ilişkiler faaliyetleri: Olay pazarlama
Public relations activities used to create brand loyalty: Event marketing
- Tez No: 261257
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKSEL ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Markalar hangi pazarda olursa olsun yüksek rekabet koşulları altında varlıklarını sürdürmeye çalışmakta, ellerinde bulundurdukları pazar payını kaybetmemek için çeşitli iletişim stratejileri uygulamaktadırlar. Bu iletişim stratejilerinin en önemli amaçlarından biri de marka bağlılığını oluşturmak ve bunun devamlılığını sağlamaktır.Pazarlama iletişimi araçlarından olan ve diğer araçlara göre tüketiciye daha fazla güven veren halkla ilişkiler faaliyetleri, marka bağlılığı oluşturmada ya da var olan bağlılığı güçlendirmede sıkça kullanılmaktadır. Halkla ilişkiler faaliyetlerinden biri olan olay pazarlama, son zamanlarda sıkça tercih edilen ve çok zaman başarılı sonuçlar veren uygulamalardan biri haline gelmiştir. Herhangi bir etkinliği, kurum ya da marka ile özdeşleştirerek tüketici zihninde istenen algıları oluşturmayı hedefleyen olay pazarlama faaliyetleri, marka sadakatinin oluşturulması veya sürdürülmesi aşamalarında oldukça etkili bir iletişim aracı olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Trademarks, in whatever market they are, try to keep up their existence under supreme competition and they apply numerous communication strategies in order not to lose their market share. One of the main objectives of these communication strategies is to create trademark loyalty and to provide its persistence.Public relations activities, that are one of the marketing communication devices and which provide much more confidence to consumer, are used widespreadly so as to shape trademark loyalty or to strenghten the loyalty that already exists. Event marketing, which is one of the public relations activities, has turned out to be a successful application that is used frequently nowadays. Event marketing activities, which aims to constitute desired perception in the minds of consumers by identifying with any sort of activity, corporation or a trademark, comes out as an effective communication device in the phases of creating brand loyalty or in keeping it on.