İnternette kişilik haklarının ihlâli ve korunması
Violation of personal rights and the protection on the internet
- Tez No: 261284
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Yaşadığımız çağda teknik gelişmeler hız kesmeksizin devam etmektedir. Hayat şartları ve toplum hayatı da buna bağlı olarak değişmektedir. Kişilik hakkının ihlâl edilmesi metotları da artık öngörülemeyen teknik araçlar vasıtası ile yapılabilmekte, yeni kişisel değerler ortaya çıkabilmektedir. İnternet ile kişilik hakkına yönelik saldırılar da değişik şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Dolayısı ile şahsiyet hakkının sınırını önceden çizmek mümkün bulunmamaktadır ve bu noktada kanun koyucunun genel kişilik hakkını öngören düzenlemesi isabetli gö-rülmektedir. Türkiye'de henüz kişilik hakkının İnternet ile ihlâl edilmesi haline yönelik olarak bir yasal düzenleme bulunmamaktadır. Basın Kanunu'nun İnternet için uygulanması söz ko-nusu olamaz. 5651 sayılı kanun ise kişilik hakkının korunmasını sağlamakta yetersiz kalmak-tadır.İnternet yoluyla kişilik hakkı ihlâlleri çeşitli şekillerde gerçekleşebilir. Kişisel verilerin gizliliğinin ihlâl edilmesi, bir kişinin adının haksız olarak alan adı tescilinde kullanılması, e-mail adresi ve spam /spamming yoluyla, web sitelerinde yapılan yayınlarla ve nihayet elektronik ticarette reklâmlarla kişilik hakkına saldırı yapılabilir. Medenî Kanun ve Borçlar Kanunu'nun kişilik hakkı ihlâllerinde uygulanması öngörülen genel hükümleri ile İnternet'te de koruma sağlanır. Bunun için ise önleme, saldırıya son verme, tespit davalarının açılması ve tazminat talebinde bulunulması gerekir. Bunların yanında vekâletsiz iş görme ve sebepsiz zenginleşme davalarının kişilik hakkının korunması amacına hizmet etmesi mümkündür. Ayrıca bu çalışmada yeri geldikçe Türk Hukukundaki diğer düzenlemelere ve uluslararası sözleşmelere de yer verilmiştir. .
Özet (Çeviri)
Technological development has been continuening non stop in this century and life style of the society is changing rapidly. Violating the rights of persons methods can be made by unforeseen technical tools now, the new personal values may occur. Internet attacks on the personality rights are also manifest in different ways. So it is not possible to draw the right boundaries in advance and at this point, the legislator's arrangements which predicted of general personality rights are appropriate. So far, there is no legal regulation for violation of personal rights with Internet in Turkey. The Press Law does not apply to the Internet. The law 5651 is inadequate to ensure the protection of personal rights.Personality rights violations can occur via Internet in several ways. An attack on personal rights may be with violation of the personal datas? confidentiality, e-mail addresses and via spam/spamming, broadcasting on web sites and finally advertisement in electronic commerce. Civil Code?s and Low of Obligation?s general provisions which apply violations of person rights also provide protection on Internet. Therefore, prevention, ending attack and detection cases should be opened and compensation should be made. Besides this, transaction without representation and unjust enrichment cases serve aim of protect the personal rights.Other arrangements in Turkish law and international covenants were also referred in this study.