İnternet ortamında kişilik haklarının ihlali, korunması ve başvuru yolları
  1. Tez No: 760103
  2. Yazar: YUNUS EMRE İLALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN İÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Kişilik hakkı, kişinin sahip olduğu maddi ve manevi tüm değerleri içermektedir. Bu hak mutlak bir hak olup Anayasa ve kanunlarla koruma altına alınmaktadır. İnternet teknolojisindeki hızlı gelişme, kişilerin internette kolayca içerik oluşturabilmelerini ve bu içeriklerin çok kısa sürede çok fazla kişiye ulaşmasını sağlamaktadır. Bu durumun pek çok olumlu yönü olsa da kişilik hakkı konusunda internet ortamında ihlallerin artmasına neden olmaktadır. İnternet ortamında kişilik hakkı ihlalleri; spam, kişilerin adlarının haksız şekilde alan adı olarak kullanılması, kişisel verilerin gizliliğini ihlal, siber zorbalık gibi farklı şekillerde gerçekleştirilebilmektedir. Günümüzde internet ortamında kişilik haklarının korunması konusunda ciddi sorunların ortaya çıkması ve yaşanan ihlaller konusundaki çözümlerin teknolojik gelişmeler karşısında yetersiz kalması söz konusu olmaktadır. Konuyla ilgili mevzuat düzenlemelerindeki eksiklikler de dikkat çekmektedir. Kaldı ki gelişen teknoloji karşısında oldukça geniş bir alanı içeren internet ortamında yaşanan her çeşit ihlale sınırlı sayıdaki hukuki düzenlemeleriyle çözüm getirilmesi oldukça güçtür. Bun durumun yanı sıra ifade ve basın özgürlüğü gibi hususlar da bazı durumlarda kişilik hakkı ihlali ile bir arada bulunabilmektedir. Teknolojinin hızlı gelişmesi, internet ortamındaki kişilik hakkı ihlallerinin nicelik ve nitelik açısından günden güne artmasına sebebiyet vermektedir.
Özet (Çeviri)
Personality right includes all material and moral values ​​that a person has. This right is an absolute right and is protected by the Constitution and laws. The rapid development in internet technology enables people to easily create content on the internet and these contents reach many people in a very short time. Although this situation has many positive aspects, it causes an increase in violations of personal rights on the internet. Violations of personal rights on the internet; It can be carried out in different ways such as spam, unfair use of people's names as domain names, violation of personal data privacy, cyberbullying. Today, serious problems arise in the protection of personal rights in the internet environment and solutions for violations are insufficient in the face of technological developments. The deficiencies in the relevant legislative arrangements are also noteworthy. Moreover, it is very difficult to solve all kinds of violations experienced in the internet environment, which includes a very wide area in the face of developing technology, with limited legal regulations. In addition to this situation, issues such as freedom of expression and press freedom may coexist with the violation of personal rights in some cases. The rapid development of technology causes the violations of personal rights in the internet environment to increase day by day in terms of quantity and quality.