Kamu sektöründe insan kaynakları yönetiminde personel güçlendirme yaklaşımının uygulanabilirliği
Applicability of the personnal empowerment approach in human resources management in public sector
  1. Tez No: 261290
  2. Yazar: YAVUZ SELİM ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Örgütlerde değişen beklenti ve gelişmelerle beraber insan kaynaklarının önemi gittikçe artmış, insan faktörü giderek ön plana çıkmıştır. Örgütlerin sahip oldukları kaynaklarını en iyi şekilde kullanmalarının gerekliliği de bir başka önemli konu olmuştur.Hem özel sektör hem de kamu sektöründe insan kaynakları yönetiminin son dönemde öne çıkan yöntemlerinden biriside personel güçlendirme uygulamalarıdır. Kısaca ?işi yapanın aynı zamanda karar veren? kişi de olması şeklinde ifade edebilecek olduğumuz personel güçlendirme uygulamalarında elde edilen başarılı sonuçlar bir çok araştırma bulguları arasındadır. Bu çalışma ile personel güçlendirme uygulamaları konusunda Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü çalışanlarının durumunu ortaya çıkarmak hedeflenmiştir. Alan çalışmasında örnek kütle olarak belirlenen Tapu ve Kadastro V.Bölge Müdürlüğü çalışanlarına personel güçlendirme anket formu elden dağıtılarak geri dönüşümü sağlanan anketler SPSS 16. Paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir.Elde edilen bulgular Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde yetersiz düzeyde personel güçlendirme uygulamalarının bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In conjunction with changing expectations and improvements, the importance of the human resources has increased more and more, human factor has loomed large in organizations.One of the recently arising methods in human resources management, in both private sector and public sector, is empowerment. The successful results obtained from empowerment applications, which we can express as ?the person doing the job should also be the one deciding on it?, is already available among many research findings. In this study, the target is to put the case of the working people in General Directorate of Land Registry and Cadastre about empowerment applications. In field work, empowerment survey sheets were delivered to the working people in V.Regional Directorate of Land Registry and Cadastre who were chosen as target group and the returning surveys were analysed through SPSS 16th package software.The obtained results show that the level of the empowerment applications in the General Directorate of Land Registry and Cadastre are insufficient.