Çocuk suçluluğunun toplumsal nedenleri ve cezai sorumluluğu
The social causes of delinquency and criminal responsibility of child
  1. Tez No: 261378
  2. Yazar: YUSUF YAĞBASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOLUNAY ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Çocuk suçluluğuna yol açan toplumsal nedenleri araştırmak ve suç işleyen çocukların cezai sorumluluğunu anlamak ve çocuk suçluluğuna neden olan olguları ortaya koymak amacıyla hazırlamış olduğumuz bu çalışmada suç olgusu hem ortaya çıkış biçimi, hem de nedenleri ve sonuçları açısından sosyolojik bir çözümlenmeyi ve bakış açısını gerekli kıldı. Bu sebeple bu çalışma, suç olgusunu toplumsal yapıyla ilintili bir biçimde sosyolojik bağlamda ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu çerçevede, çalışmada suç olgusu ile ilişkili olarak; çocuk suçluluğunun cinsiyet, yaş, aile yapısı, öğrenim düzeyi, sosyo-kültürel ve ekonomik nitelikler gibi çok sayıda değişken analiz edilerek açıklanmıştır.Bu araştırmanın genel sonuçlarına göre, çocukları suça iten nedenler arasında aile yapısı, ekonomik sıkıntılar ve işsizlik başta gelmektedir. Bu bağlamda en çok işlenen suç türleri de, hırsızlık, yağmalama ve gasp, gibi mala yönelik suçlar olmuştur. İkinci olarak basit yaralama ve adam öldürme gibi kişiye karşı işlenen suçlar ve son olarak da cinsel istismar suçlarında bir artış olmuştur. Dünyada işlenen çocuk suçlarına bakıldığında Türkiye'de işlenen çocuk suçlarıyla bir paralellik görüldüğü kavramsal teorilerden anlaşılmaktadır.Araştırma çocuk suçluluğuna birden fazla nedenin sebep olabileceği göz önünde bulundurularak yapılmıştır. Çocuk suçluluğu sadece hukuki bir sorun olmaktan ziyade sosyolojik, psikolojik ve sosyo-ekonomik nedenlerle ilişkili bir toplumsal olgu olarak ortaya çıkmaktadır.Araştırmamızda 2005 yılında mevzuatımıza giren 5395 ÇKK ve Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Kanunun Mevzuata girmesiyle beraber bir çocuğun Cezainfaz kurumuna girmesi en son seçenek olarak düşünülmektedir. Çocuklar hakkında verilen bu kararlarda olumlu gelişme olduğu düşünülmektedir. 2009 verilerine baktığımızda ise Cezainfaz kurumunda bulunan çocuklarla Denetimli Serbestlik tarafından denetim altına alınanlarla beraber toplam bu sayının 8000'i geçmesi önemli bir durumu gözler önüne sermektedir. Bu istatistiklerden de anlaşılacağı gibi çocuk suçluluğunun ne kadar çok yaygınlaştığını ve dünya da artan çocuk suçluluğuna paralel olarak ülkemizde de çocuk suçluluğunda bir artış olduğunu görmemek mümkün görünmüyor.
Özet (Çeviri)
Children's guilt led to the social cause to investigate and crimes of the children of criminal responsibility to understand and child delinquency causing cases to demonstrate the purpose of preparation that we have in this study, criminal cases, both the emergence of forms, as well as the causes and consequences in terms of a sociological analysis and perspective necessary made. Therefore, this study, the social structure related to criminal cases in a format sociological context, aims to reveal. In this context, criminal cases related to the study, as child of guilt sex, age, family structure, education level, socio-cultural and economic characteristics, such as a large number of variables can be analyzed and explained.According to the overall results of this study, children between the crime it causes the family structure, economic problems and unemployment comes first. In this context, most types of crimes, the theft, looting and extortion, have been accused for such goods. Second, simple wounding and murder as crimes against persons, and finally had an increase in sexual abuse crimes. Looking at the business world in Turkey accused the child work on the children's crime was a parallelism of the conceptual theory is understood.More than one reason why research into children's guilt may be taken into consideration were made. Only a legal issue rather than being the child of guilt sociological, psychological and socio-economic factors associated with is emerging as a social phenomenon.Our research in 2005 entered our legislation and Controlled freedom and Assistance Center 5395 ÇKK the legislation into law a child with into Cezainfaz institutions is thought to be the last option. Children in these decisions are made about development is considered to be positive. When we look at 2009 data, found that children in institutions controlled Cezainfaz be controlled by the freedom with those who pass the total of this issue in an important 8000 case illustrates the front of the eyes. As can be understood from these statistics how much the child of guilt and the world increasingly widespread criminality in parallel with the child in our country is not seeing an increase in the child's guilt does not seem possible.