Hacim tasarım kriterlerinin işlevsellik bağlamında araştırılması
Researching of the volume design criterias in terms of functionality
- Tez No: 261459
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN UNANSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Günümüzde hacim tasarımları popüler kültüre ve modaya dayalı olarak yapılmakta ve toplumun gereksinimleri çoğunlukla göz ardı edilmektedir. Bu araştırmada; insan için, tasarım ilkelerini doğru kullanarak, işlevsel olanın tasarlanması gerekliliği irdelenmiştir. Tasarım yaparken öncelikle tasarımın kim için yapıldığı ve kullanıcı kitlenin saptanması gerekmektedir. Tasarım, kullanıcısı ile psikolojik, fizyolojik, sosyolojik veya kültürel her anlamda uyumlu olmak zorunda ve kullanıcısının yaşamında engebeler yerine kolaylıklar oluşturmalıdır. Hacim tasarımcısı, kullanıcı için tasarlamaktan öte, insan yaşamına bir şeyler katmayı misyon edinmiş olmalıdır yani tasarım işlevsel olmalıdır.Modern çağ olarak bilinen 21. yüzyılda, gündelik yaşama giren birçok tasarım yaşamı daha karmaşıklaştırmaktadır. Böylece görsel olarak, yakın ve uzak çevremiz yoğunlaşmaktadır. Oysaki işlevsel öğreti; tasarım, kişi kullanımını ve yaşamı kolaylaştırmayı hedeflemektedir.Bu araştırmada amaçlanan; tasarımcılara, üretilenin gücünü yadsımayıp, insan yaşamına katılacak her tasarımı, onlar adına düşünmeleri ve kullanıcı kitle yaşamlarını gereksiz süsleme ve karmaşıklıktan arındırarak, kullanışlı ve aynı zamanda estetik olanı sunmaları gerekliliğini vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
Today, volume design are made based on popular culture and fashion design and are often requirements of society. In this study; the necessarity of functional requirement for the design with using the design principles correctly was discussed for human. While the design is done primarily for design and the user who must be determined the mass. Design have to be compatible with its users' psychological, physiological, sociological or cultural and it should be amenities rahter than the roughness in users' lifes's. Volume designer has to put in something to human life rather than design for the usuer means design has to be functional.Modern era known as the 21st century, most of design which are entered daily life makes life more complicated. Thus, as a visual, near and far environment is concentrated. Whereas in the functional teachings design was described the aim as facilitating the use of people and life.In this study was intended to designers, it is needed to provide what is useful and aesthetic with not denying the power of production, every design which will be involved to human life, think on their behalf and with purifying the unnecessary decoration and complexity.