Anadolu ve Türk inanışlarına ait ögelerin,son dönem Türk korku sinemasında hikaye olarak kullanılması ?Alkarısı inancı?
Using the elements which belong to Anatolian and Turkish beliefs as a story in the latest period of Turkish cinema 'belief of Alkarisi'
  1. Tez No: 261470
  2. Yazar: RIZA TÜRKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİGAR ÇAPAN KAVRUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Tez çalışmamın ilk bölümünde, Türk Sineması'nda mitik korku öğelerinin kullanımı konusuna değinilmiştir. Bu tarzda yapılmış filmler inceledikten sonra,bu filmlerde yer alan hikaye sorununa bir çözüm olarak Türk ve Anadolu İnanışları'nın sunulmasına yönelik bir fikir ortaya atılmıştır.Bu konuda kaynak olarak gösterilen efsane ve inanışların Türk Halkları içerisindeki yeri incelenmiş,bu inanmalara bağlı olarak halen varlığını sürdüren çeşitli ritüellerden bahsedilmiş ve Türk İnanışları'nda yer alan mitik varlıklar hakkında, küçük çapta bir ansiklopedi hazırlanıp sunulmuştur.Ansiklopedinin sonrasında tez filmine ismini veren Alkarısı adlı mitik varlığa ait inanmaların, ritüellerin bölgesel olarak incelemeleri yapılmıştır.Geçmişten günümüze kadar süregelen Türkî ritüellere ve inanç sistemine ait bilgiler derlenerek, Alkarısı'na ait inancın tıbbi durumu hakkında da ufak bir bilgilendirme yazısı yazılmıştır.Ayrıca bu bölümde, ?Alkarısı? ele alınıp, Alkarısı hakkında anlatılan öykülere yer verilmiş ve konuyla ilgili yapılan röportajlardan örnekler yayınlanmıştır.Tüm bu araştırmalardan sonra, ikinci bölümde ?ALKARISI İNANCI? adlı tez filminin amacı, biçimsel yapısı ve senaryosu ile kullanılan ekipmanlar ve çekim teknikleri ele alınmıştır.Filmin künyesi ve oyuncu listesinin de verilmesinin ardından, tez çalışmasının sonuca ulaştırıldığı kısım gelmektedir.Ekler kısmında ise filmden kareler,kullanılan aletlere yönelik teknik çizim ve fotograflar ile birkaç sahnenin çekiminden önce hazırlanan çizimler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of my thesis, subject named; ?Mythical horror elements in Turkish Cinema? was mentioning. Also, there is an investigation about movies which are done in this genre. After that, there is an idea about presentation of Turkish and Anatolian beliefs as a solution for the story problem in those movies.The beliefs and legends, which are shown as source for this subject, were investigated acourding to their place in Turkish folks and the rituals which are still exist were mentioned. Also a little encyclopedia about mythic creatures in Turkish folklore was prepared and presented.At the end of the encyclopedia, there are regional investigations about superstitions, beliefs and rituals of the creature named ?Alkarısı? which is also gave the name of movie. After that, knowledge of the Turkish rituals and belief systems from past to today was presented and an article about the medical side of the belief of Alkarısı was written.Also in this chapter the creature named ?Alkarısı? was taken up and the stories especially belongs to her were presented with the examples of interviews.After all those research, in the second chapter; the purpose, the formal content and the scenery of the movie named ?Alkarısı? were taken up with the information about equipments and technics which were used in movie. After the the movie identity and the list of actors were given, the conclusion part of my thesis was come.In the appendix part, scenes from movie, technical drawings of some tools and some photographs were presented.