Ownership structure and corporate governance in Turkish stock companies
Türkiye?de halka açık şirketlerde kurumsal yönetim ve mülkiyet yapısı
- Tez No: 261534
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA KIRKULAK ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Şirketlerde kurumsal yönetime verilen önem yaşanan firma skandalları sonucunda artmıştır. Dünyada ve Türkiye'de ortaya çıkan finansal krizler, uzun soluklu ve daha iyi finansal performansın önemli bir unsuru olarak görülen kurumsal yönetim anlayışına dikkat çekmiştir.Bu çalışmanın amacı, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (IMKB) işlem gören reel sektör firmalarının mülkiyet yapılarının performansları üzerine etkisini 2001 ve 2008 yıllarında yaşanan krizleri de göz önünde bulundurarak analiz etmektir. Çalışmanın örneklemi İMKB'ye kote olan tüm reel sektör firmalarını kapsamaktadır ve örneklem dönemini oluşturan 1999 ve 2008 yıllarındaki firma bazında veriler İMKB'nin resmi internet sitesinden alınmıştır.Birinci bölümde, kurumsal yönetim ve ilkeleri tanımlanmaktadır. Bu bölümde ayrıca kurumsal yönetimin olası faydaları ele alınmıştır. İkinci bölüm, kurumsal yönetim ve mülkiyet yapısının firma performansı üzerine etkileri hakkında yapılan literatür taramasını sunmaktadır. Çalışmanın ampirik sonuçları yine bu bölümde anlatılmaktadır.Elde edilen sonuçlara göre, mülkiyet yapısı göstergelerinden olan dolaşımdaki pay ile şirket performansı arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki olduğu görülmüş, ancak birinci büyük ortağın payı ile şirket performansı arasında istatistiksel olarak anlamsız bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. İkinci büyük ortağın payı ise, şirket performans göstergelerinden olan Tobin's Q'yu sıradan en küçük kareler yöntemine göre negatif yönlü bir ilişki ile açıklamaktadır. Mülkiyet yapısı göstergelerinden hiçbiri şirket performansı göstergelerinden olan özsermaye karlılığını açıklamada anlamlı değildir.
Özet (Çeviri)
The importance of corporate governance has increased in the companies after the big corporate scandals. Financial crisis emerged globally or domestically also draw attention to the corporate governance issue as a key element for longer and better financial performance.The aim of the study is to analyze the impacts of ownership structure on performances of Turkish non-financial firms listed on Istanbul Stock Exchange (ISE) by considering the financial crisis emerged in 2001 and 2008. The sample of the study consists of all non-financial firms quoted at ISE and the firm-level data for the sample period covers the years from 1999 to 2008 is obtained from the official website of ISE.In the first chapter corporate governance and its principles are defined. This chapter also discussed the possible benefits of corporate governance issues. Second chapter reviews the literature about the effects of corporate governance and ownership structure on firm performance. The empirical analysis of the study is also provided in this chapter.The results show that the relationship between ownership structure and firm performance is statistically significant and the direction is negative for free float rate and it is statistically insignificant for first major shareholder. Second major shareholder is only significant to explain Tobin?s Q in OLS model. The relationship between second major shareholder and Tobin?s Q is negative in this model. All indicators of ownership structure show insignificant relationship with return on equity.