Kurumsal yönetimin bağımsız dış denetçi seçimindeki rolü: Borsa İstanbul'da işlem gören imalat sektörüne ait işletmelere yönelik bir araştırma
The role of corporate governance on external auditing selection: An investigation of firms listed in Borsa Istanbul in manufacturing industry
- Tez No: 405619
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bağımsız dış denetim, kuvvetli bir kurumsal yönetimin önemli bir parçasıdır. Bağımsız dış denetçi seçiminde bir çok etken söz konusu olabilir. Firmaların bazıları denetim maliyetlerinin düşük olduğu denetim firmalarını seçerken, bazıları ise güçlü bir denetim kalitesini tercih etmektedirler. Bu süreçleri iyi analiz etmek için güçlü bir kurumsal yönetim yapısının denetçi seçimi ile ilgisini anlamak büyük önem taşır. Bu çalışmanın amacı Borsa İstanbul'da işlem gören imalat sektöründeki firmaların 2005- 2013 yılları arasındaki 882 firma-yıl verilerini kullanarak kurumsal yönetim ile denetçi seçimi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Analiz yöntemi olarak, söz konusu ilişki lojistik regresyon analizi kullanılarak incelenmiştir. Genel bulgular, denetçi firmasının seçiminin, özellikle yönetim kurulu ve ortaklık yapısı başta olmak üzere piyasa değerinin defter değerine oranı, toplam varlıkların logaritması, cari oran ve şirketin CEO'sunun durumundan etkilendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Independent external audit is a main part of a strong corporate governance. There are several factors can be considered in the selection of independent external auditors. Some companies consider low cost, however some prefer a strong audit quality. For analyzing this process understanding the relationship between strong corporate governance structure and selection of auditors is important. The aim of this research is analyzing the relationship between the auditor selection and corporate governance with using the 882 year-company data of manufacturing companies, traded on the Istanbul Stock Exchange, between 2005 and 2013. Logistic regression analysis was used in this research. Results showed that committee of the board and ownership structure, the ratio between market value and book value, logarithms of total assets, current ratio and CEO have significant effects on the selection of auditor.