Divançe-i Fahri(inceleme-metin)
Divançe of Fahri (examination- text)
  1. Tez No: 261537
  2. Yazar: MÜCAHİT AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
?Divançe-i Fahrî (İnceleme- Metin)? adını verdigimiz bu çalışmada, Mehmed Fahrî ve Divançe'sinin transkripsiyonlu metnini vererek manzumeyi dinî ve tasavvufî edebiyat açısından tahlîl etmeye çalıştık. Divançe metni, Süleymaniye ve Millet Kütüphanesi nüshaları karşılaştırılarak oluşturulmuş ve bu oluşturulan metin esas alınarak tahlil çalışması yapılmıştır.Çalışmamız giriş bölümü dahil üç bölümden olusmaktadır. Giriş bölümünde, Divançe'nin daha iyi anlaşılabilmesi için, XVIII. yüzyılın siyasî ve kültürel hayatı ile Mehmed Fahrî'nin hayatı, şahsiyeti hakkında bilgi verilmistir.Birinci bölümde Mehmed Fahrî'nin Divançe'sinin muhtevâsı sunularak önemi vurgulanmıştır. Daha sonra Divançe'de yer alan dinî ve tasavvufî kavramların tahlîli yapılmıştır.İkinci bölümde ise Divançe'nin metninin kuruluşunda takip ettigimiz metod açıklanmıstır. Ayrıca bu bölüm, Divançe-i Fahrî' nin transkripsiyonlu metnini içermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, named ?Divançe of Fahri (Examination - Text)?, we have at first tried to present the text of Mehmed Fahri?s Divançe and then analyzed it according to religious and mystical literature. The thesis consists of an introduction and two chapters.In the introduction, to be more understandable, we have given informations about political and cultural life in the eighteen century, Mehmed Fahrî?s life story, his personality, Sunbuliye and his studies.In the first chapter, significance of Fahri?s Divançe was emphasized by submitting the content of Divançe Then, religious and mystical ideas in Divançe were analyzed.In the chapter two, the method followed by us in constructing the text of the Divançe was explained. In addition, this chapter includes text of Divançe.