İşletmelerde alınan finansal kararların yatırımcı davranışları üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Analyzing the effects of financial decisions on investor?s behaviors
  1. Tez No: 261568
  2. Yazar: MENGÜ HAFİZE ÖZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
İşletmelerin varlığını sürdürmek, artan rekabet koşulları ile faaliyetlerini genişletmek ve değerini artırmak için almış oldukları finansal kararlar, bireysel yatırımcıların yatırım kararlarında göz önünde bulundukları mikro düzeydeki faktörler içerisinde yer almaktadır. Çalışmada; işletmelerde alınan finansal kararların yatırımcı davranışları üzerindeki etkisinin ve yatırımcıların bu kararlar karşısında gösterdikleri eğilimlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın bulgularına göre; işletmelerin finansal performansını olumlu yönde etkileyebilecek kararların genel olarak yatırımcıların yatırım kararlarını olumlu yönde etkilediği, kötü performansa işaret eden kararların ise olumsuz yönde etkilediği gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, yatırımcıların yatırım kararlarını verirken çeşitli psikolojik ön yargıların etkisinde kaldıkları ve rasyonel olmayan davranışlar sergiledikleri sonucuna varılmıştır. Bu bulguların, bu alanda yapılmış benzer çalışmaların sonuçlarını destekler nitellikte olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Financial decisions taken by companies in order to survive, compete and to enlarge the operations are one of the micro level factors that investors take into consideration when making investment decisions. In this study; it is aimed to analyze the effect of financial decisions taken by companies on investors? investment decisions and investors? biases in view of these financial decisions. According to the main findings of this study; financial decisions that positively affect the financial performance of companies, generally affect investors positively and the decisions that indicates poor performance for businesses affect investors negatively. However it is seen that investors are affected by the psychological biases when investing as a result they behave irrationally. These findings are in line with the results of previous studies in the same field.