Corporate governance, ownership structure and firm performance: Evidence from İstanbul Stock Exchange
Kurumsal yönetim, sahiplik yapısı ve firma performansı: İMKB örneği
- Tez No: 261581
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde kurumsal yönetim çok önemli bir konu haline gelmiştir. Yatırımcılar, borç verenler ve diğer ilişkili taraflar firmalardan daha kaliteli kurumsal yönetim uygulamaları talep etmektedir.Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki İMKB 100 endekside yer alan şirketlerin sahiplik yapısı ve firma performansı arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. Örneklem finansal olmayan IMKB 100 endeksine dahil 2005-2008 yılları arasında işlem gören 236 şirketten oluşmaktadır. Toplam varlık getirisi, özsermaye getirisi ve Tobin's Q bağımlı değişkenler iken, en büyük beş hissedarın oranı, yabancı hissedarın oranı, yönetim kurulu üye sayısı, halka açıklık oranı bağımsız değişkenlerdir. Firma büyüklüğü ve firma yaşı da kontrol değişkeni olarak kullanılmıştır.Birinci bölümde kurumsal yönetim kavramı incelenmiştir. Türkiye'deki kurumsal yönetim yapısı ikinci bölümde ele alınmıştır. Türkiye'de faaliyet gösteren işletmeler için sahiplik yapısı ve firma performansı arasındaki ilişkiyi inceleyen literatür araştırması ve ampirik uygulama üçüncü bölümde yer almaktadırAraştırma bulgularına göre yönetim kurulu üye sayısı ile toplam varlık getirisi, özsermaye getirisi arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca Tobin's Q nun önceki yıl değeri regresyona dahil edildiğinde yönetim kurulu üye sayısı ile Tobin's Q arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif bir ilişki bulunmuştur. Firma büyüklüğü ile özsermaye getirisi arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca Tobin's Q nun önceki yıl değeri regresyona dahil edildiğinde yabancı hissedarın oranı ile Tobin's Q arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif bir ilişki bulunmuştur. Bunun yanı sıra toplam varlık getirisi, özsermaye getirisi ve Tobin's Q değişkenlerinin önceki yıl değerleri regresyona dahil edildiğinde bu değişkenlerin bağımlı değişkenler üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif bir etki yaptığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Corporate governance has become an important issue recently. Investors, creditors and other related parties request better corporate governance applications from corporations.The main purpose of this study is to analyze the relationship between ownership structure and firm performance of Turkish companies. The sample of this study consists of 236 Turkish non-financial firms that listed in the Istanbul Stock Exchange 100 Index, over the period 2005-2008. Return on assets, return on equity and Tobin?s Q are dependent variables in this study while the percentage of first five largest shareholders, the percentage of foreign ownership, board size and free float rate are independent variables. Size and age are control variables.In the first chapter, corporate governance concept is discussed. Turkish corporate governance structure is investigated in the second chapter. Literature about corporate governance and an empirical analysis on Turkish firms about the relationship between ownership structure and firm performance is investigated in the third chapter.The findings show that board size is statistically significant and has positive relationship with ROA and ROE. Also board size is statistically significant and has negative relationship with Tobin?s Q when the effect of previous year Tobin?s Q is included in the regression. Firm size is statistically significant and has positive relationship with ROE. Foreign ownership is statistically significant and has negative relationship with Tobin?s Q when the effect of previous year Tobin?s Q is included in the regression. Also the effect of previous year ROA, ROE and Tobin?s Q are measured on dependent variables and significant positive relationship is founded in the study.