Ownership structure, corporate governance, and firm performance: Evidence from Turkey
Ortaklık yapısı, kurumsal yönetişim ve şirket performansı: Türkiye'den bulgular
- Tez No: 257174
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE UĞURLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kurumsal yönetişim uygulamalarının şirket performansı üzerindeki etkisi nedir?Hissedarlar daha yüksek kurumsal yönetişim standartları için bir prim ödemeyi kabuleder mi? Şirketlerin hissedarlık yapısının kurumsal yönetişim uygulamaları ve şirketperformansı üzerindeki etkileri nelerdir? Bu tez şirket bazındaki kurumsal yönetişimuygulamalarının şirket performansı üzerindeki etkisini analiz etmektedir. Halka açıkTürk şirketleri için oluşturulan bir kurumsal yönetişim endeksi ile şirket performansıarasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Yüksek kurumsal yönetişim skoruna sahipşirketlerin daha yüksek Tobin's Q değeri olduğu saptanmıştır. Böylece şirketleryönetişim standartlarını artırarak şirket değerlerini de artırabilirler. Kurumsalyönetişim skorları ile varlıkların geri dönüşü ve hisse performansı gibi diğerperformans kriterleri arasında deneysel bir ilişki bulunamamıştır. Bu durumkurumsal yönetişimin sinyal etkisi ile açıklanabilir. Bu çalışma kapsamında şirketinsahiplik yapısının yönetişim uygulamaları ve şirket performansı üzerindeki etkisi deanaliz edilmiş ve yabancı sahiplik oranı yüksek şirketlerin daha yüksek kurumsalyönetişim skorları ve daha yüksek şirket değeri olduğu saptanmıştır. Ayrıca, yabancısahiplik oranı yüksek ve kurumsal yönetişim skoru yüksek şirketlerin IstanbulMenkul Kıymetler Borsasındaki son sert düşüşü sırasında daha az değer kaybettiğibulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Do corporate governance practices affect firm performance? Are shareholderswilling to pay a premium for higher governance standards? How does the ownershipstructure of a firm affect its corporate governance practices and firm performance?We investigate whether differences in the quality of firm-level corporate governanceaffects firm performance. Constructing a broad corporate governance index for listedTurkish companies, we document positive relationship between governance scoreson Tobin?s Q as a measure for firm performance. We find that firms with bettercorporate governance scores in our model have higher firm values, which impliesthat firms can increase their valuations by restructuring their corporate governancestandards. Our study does not find significant relationship between corporategovernance scores and other performance measures like ROA and stock returns. Weexplain this phenomenon through the signalling effect of better corporate governancepractices. We also investigate whether ownership structures are related to corporategovernance practices and firm performance. We find evidence that listed companieswith higher foreign ownership ratios have also higher corporate governancestandards. We also document that higher foreign ownership ratio causes higher firmperformance measured by Tobin?s Q. Moreover, we find that listed companies withhigher corporate governance scores and higher foreign ownership ratios experienceda smaller reduction in their share prices during the recent equity market crash inTurkey parallel to the global equity markets.