Borsa İstanbul'da kurumsal sürdürülebilirlik performansını belirleyen faktörlerin analizi
The determinants of corporate sustainability performance evidence from Borsa İstanbul
  1. Tez No: 608947
  2. Yazar: MERVE BAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE AKSOY KAVALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kurumsal sürdürülebilirlik; işletmelerin bugünkü ve gelecekteki olası paydaşlarının ihtiyaçlarını karşılama süreçlerinde sosyal, çevresel ve ekonomik olarak varlıklarının devamlılığını sağlamalarını ve bu vizyonun işletmelere yükleyeceği sorumlulukların yerine getirilmesini kapsamaktadır. Bu çalışmada işletmelerin Borsa İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi'nde yer alıp almamaları kurumsal sürdürülebilirlik performanslarının göstergesi olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda çalışmada 2014-2018 yılları arasında Borsa İstanbul'da aralıksız faaliyet gösteren, mali kuruluşların haricindeki 63 işletmenin kurumsal sürdürülebilirlik performanslarının sahiplik yapısı, kurumsal yönetim yapısı ve firma karakteristiklerinden nasıl etkilendiği araştırılmıştır. Bu doğrultuda çalışmanın veri setine en uygun yöntem olan panel veri analizi yöntemlerinden logit-probit yöntem tercih edilmiştir. Gerçekleştirilen analizler sonucunda işletmelerin yönetim kurulunda yer alan bağımsız üye oranı, yabancı sahiplik oranı, kurumsal sahiplik oranı ve yönetim kurulu büyüklüğü ile kurumsal sürdürülebilirlik performansları arasında pozitif ve anlamlı ilişkiler elde edilmiştir. Diğer taraftan sürdürülebilirlik performansını etkileyeceği öngörülen aile sahipliği, halka açıklık oranı, CEO ikiliği ve yönetim kurulunda bulunan kadın üye oranı ile kurumsal sürdürülebilirlik performansı arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Çalışmada ek olarak literatür ile uyumlu olan firma büyüklüğü, kaldıraç, firma yaşı, sektör ve kurumsal yönetim endeksi gibi kontrol değişkenleri kullanılmış ve test edilen modellere eklenmiştir. Kontrol değişkenlerinin modellere eklenmesi elde edilen sonuçları değiştirmemiştir.
Özet (Çeviri)
Corporate sustainability, which is considered to be the concept of sustainability in enterprises, covers the sustainability of the existence of social, environmental and economic assets in the process of meeting the needs of the current and future stakeholders, and the fulfillment of the responsibilities that this vision will impose on the enterprises. In this study, whether businesses are included in the Borsa Istanbul Sustainability Index is determined as an indicator of their corporate sustainability performance. In this context, it was aimed to investigate how the sustainability performances of 63 nonfinancial institutions operating in Borsa Istanbul between 2014-2018 were affected by their ownership structure, corporate governance structure and company characteristics. In this respect, the panel logit - probit model, which is the most suitable method for the data set of the study, was preferred. As a result of the analyzes performed, positive and significant relationships were found between the ratio of independent board members, foreign ownership, corporate ownership and board size and corporate sustainability performances. On the other hand, no significant relationship was found between family ownership, public ownership, CEO duality and the ratio of female board members and corporate governance performance, which are expected to affect sustainability performance. In addition, control variables such as firm size, leverage, firm age, sector and corporate governance index, which are compatible with the literature, were used and added to the tested models. Adding the control variables to the models did not change the results.