Karaparanın aklanması ve vergilendirilmesi sorunu
Money laundering and taxation issue
- Tez No: 261590
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN ALTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Karapara, günümüz devlet ve toplumlarını tehdit eden bir olgudur. Karapara aklayıcılar devletin, toplum düzeni için koyduğu yasaları hiçe sayarak toplum düzenini bozmakta, devlete ve vatandaşlara zarar vermektedir.Karapara, makro ve mikro ekonomiyi, bankacılık sistemini ve uluslar arası piyasaları olumsuz etkiler. Çünkü kâr amaçlı bu faaliyetler, sosyal fayda fonksiyonuna giren malların üretiminde kullanılan üretim faktörlerini kullanarak yüksek maliyetlere yol açmakta, üretime doğrudan bir katkıda bulunmamaktadır.Karaparanın varlığı ekonomik göstergeleri çarpıtmakta, ülke içindeki rekabet ve devlet bütçesi olumsuz yönde etkilenmekte, kayıt dışı ekonominin büyümesine neden olmaktadır. Ayrıca, beklenmedik anlarda ülkeye giriş - çıkış yaptığı için döviz kuru oranlarında ve fiyatlarda istikrarın yakalanmasının zorlaşması gibi devlete ve topluma birçok zararı vardır. Bu nedenlerden dolayı insanların hayatı zorlaşmakta ve devlete olan güvenleri azalmaktadır.Bu çalışmanın amacı, kara paranın hangi yöntemlerle aklandığını, dünyadan ve Türkiye'den örneklerle ortaya koymak, kişilerin bu konuda bilinçlenmesini sağlamaktır. Ekonomi üzerinde önemli etkileri olan karaparanın aklanması konusuna ilgi çekmek ve devletlerin en büyük gelir kalemlerinden vergi gelirleri üzerine etkilerini incelemektir.
Özet (Çeviri)
Black money is a big threat for today?s states and societies. Money launderers ignore the law that is put forward to regulate social relationships therefore severing society, the state and the citizens.Black money affects macro and micro economy, financial systems and international markets in a negative way. Because such profit based activities use production factors that are being used to produce goods for the benefit of society and cause higher costs, and doesn?t directly support production facilities.With existance of black money, economic indications are distorted, the competition within the borders and state budget are affected negatively, and underground economy gets larger. Since the money gets in and out of the country at unexpected times, the stability in exchange rates and prices is harder to satisfy, therefore resulting in damages to the society and the state. Because of these reasons the lives of people are getting tougher and the trust in official entities are hurtened.The goal of this study is to identify which ways are being use to launder money by presenting cases from the world and Turkey, and to create awareness around the topic so that the big impact of money laundering on economies and on the tax income of the state are analyzed and brought to attention.