Türkiye'de kara paranın aklanması ve önlenmesi
Money laundering and its prevention in Turkey
  1. Tez No: 135286
  2. Yazar: AZİZ TAŞDELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYL DONAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 452
Özet
Son yıllarda kara para aklama ile etkin bir şekilde mücadele edilmesi Türkiye için de zorunlu hale gelmiştir. Kara para aklayıcıları suçtan elde ettikleri malvarlığını yasal görünüm kazandırmak için değişik yöntemler kullanmaktadırlar. Bu konuda önemli adım olan 4208 sayılı yasanın çıkarılmasından önceki hukuksal yapı ve bu yasanın kuralları diğer hukuk dallan yönünde çok disiplinli olarak incelenmiştir. Çalışmanın sonunda elde ettiğimiz sonuçlan aşağıdaki şekilde özetlememiz mümkündür: Türkiye'nin kara para aklanmasının önlenmesi konusundaki uluslararası anlaşmalara katılmanın artırılması gerekmektedir. MAS AK. 'm merkezi idari birim veya mali istihbarat birimi olarak yeniden bağımsız şekilde yapılandırılması, incelenecek bilgilere bilgisayar ortamında doğrudan ulaşabilme olanağının sağlanması, acil durumlarda suçtan elde edilen malvarlığına geçici tedbir koyma yetkisinin verilmesi yönünde çalışmalar yapılmalıdır. Zorunlu işlem yükümlülerinin çalışanlarının bu suçtan hüküm almamış olmalarının sağlanması, kimlik tespiti ve şüpheli işlem bildirimlerindeki eksikliklerin tamamlanması, yükümlü gruplarının kapsamının genişletilmesi, belgelerin saklanması süresinin suç zamanaşımı süresi sonuna kadar uzatılması, devamlı bilgi verme yükümlülüğünün sağlanması, uyum görevlisinin hukuksal kurum olarak düzenlenmesi gerekmektedir. Suç ve cezaların yasallığı ilkesine aykırı düzenlemelerin düzeltilmesi, müsnet suçların belirlenmesinde sayma yönteminin sakıncaları nedeniyle objektif ölçütlerden yararlanılması zorunludur. Suçtan elde edilen malvarlığının vergilendirilmesi gelir vergisi açısından (GVK.m. 1,2/7,80 ve VUK.'nun 9, 30/7) mümkündür. Harcama ve servet vergileri açısından ise, vergiyi doğuran olay gerçekleştiğinde vergilendirme yapıldığından paranın niteliği önem taşımamaktadır. Türkiye'de kara para aklama ile mücadelede hukuk kurallarının yeniden gözden geçirilerek etkin hale getirilmesi sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has become obligatory to start an effective combat to counter money laundering in Turkey, as well. Money launderers use different methods to warrant a legal appearence to the criminal property. Legal construction before the enactment of the act number 4208 which is an important step in this matter and the rules of this new act have strictly been examined from the perspective of other branches of law. The results obtained with the completion this study can be summarized as follows: Turkey's participation in the international anti-money laundering agreements must be increased. Various activities must be carried out to reestablish MASAK. as an independent central administrative or financial intelligence unit, to enable direct access to the information to be examined in a computer network, and to give the right of deprivation of the criminal property in urgent cases. It must be provided that the employees of compulsory transaction liable parties are not convicted of the crime of money laundering. Shortcomings in identification and the reporting of suspicious transactions must be resolved. The scope of liable parties must be enlarged. The duration of document keeping must be exented until the end of the period of limitation. Obligation of regular notification must be provided. Compliance officer must be arranged as a legal instutioa It is obligotory to amend any arrangements which are against the pricipal of the legality of criminal offences and penalties and to use objective criteria in determining the predicate offences because of the disadvantages of the method of numeration. Taxation of the criminal property is possible from the standpoint of the income tax (Income Tax article no. 1,2/7,80 and Tax Procedure Law, article no. 9, 30/7). From the satndpoint of expenditure and wealth taxes, on the other hand, the quality of Money is not important since taxation is done when the act of taxation took place. Provisions of law must be revised and made suitable for effective use in the combat to counter money laundering in Turkey.