İkinci Dünya Savaşı döneminde gazeteci Sabiha Sertel'in döneme ilişkin görüşleri
The opinions of journalist Sabiha Sertel about the period of Second World War
  1. Tez No: 261621
  2. Yazar: HÜLYA SEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmada, henüz Osmanlı döneminde gazetecilik faaliyetlerine başlayan, Cumhuriyet döneminde de uzun yıllar aktif gazetecilik yapan, Türk basının önemli kadın gazeteci ve fikir insanlarından biri olan Sabiha Sertel'in, hayatı, görüşleri ve gazetecilik faaliyetleri incelenecektir.Sertel'in gazetecilik faaliyetlerinin incelenmesi İkinci Dünya Savaşı süreci ile sınırlı tutulacak ve inceleme, Sabiha Sertel'in döneme ilişkin siyasi, toplumsal-kültürel ve ekonomik görüşleri üzerinden fikirleri ortaya konulacaktır.Sertel'in bu döneme ilişkin tavrı, o dönemde çalışmakta olduğu (1937 -1945) Tan gazetesinde yayınlanmış makaleleri üzerinde yapılacak içerik analizi doğrultusunda ortaya konmaya çalışılacaktır.Çalışmanın amacı, İkinci Dünya Savaşı döneminde yaşanan siyasi, toplumsal-kültürel ve ekonomi hakkında bilgi vererek, bir kadın gazetecinin penceresinden farklı bir ışık tutmak, oldukça karışık bir siyasi döneme denk gelen bu süreçte, Türkiye'de konuya ilişkin tavrı da bu doğrultuda genel olarak ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the woman who started journalism in the times of Otoman Empire and continued actively in the Republician Period, being one of the most important woman journalist and intellectual, Sabiha Sertel?s life, point of views and journalism studies will be analysed.Sertel?s journalism studies? analysis will be narrowed to the period of Second World War and this study will put forward notions in the light of Sabiha Sertel?s political, socio-cultural and economic thoughts concerning the period.Sertel?s view about the period will be introduced through the analysis of her articles publicated in the journal `Tan?.The aim of the study is giving information about political, socio-cultural and economical conditions of the Second World War period, looking from a woman journalist?s point of view and generally introducing Turkey?s attitude about the subject which befits really chaotic political period of time.