Kişilik özelliklerinin girişimci olma niyeti üzerine etkileri
The influence of personal characteristics on the intention of being entrepreneur
- Tez No: 261625
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TEKARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
21. yüzyıl dünyasında girişimci ve girişimcilik, üzerinde hassasiyetle durulan konulardan bir tanesidir. Girişimcileri tanıma, onları diğer insanlardan ayıran özelliklerin ne olduğunu saptayabilme adına çok yönlü araştırmalar yapılmıştır ve hala da yapılmaktadır. Yapılan bu çalışmaların önemli bir kısmını ise bireylerin sahip olduğu kişilik özellikleri üzerine yoğunlaşmış çalışmalar teşkil etmektedir. Çünkü kişilik bireyleri birbirinden ayırmada güçlü ve güvenilir bir özellik olarak kabul edilmektedir.Bu çalışmanın amacı da; bireylerin sahip olduğu kişilik özelliklerinin girişimci olma niyeti üzerinde nasıl bir etkisinin olduğunu bulmak, girişimci olma niyetinde olan ve olmayan bireylerin kişilik özelliklerinin farklılaşıp farklılaşmadığını saptamaktır. Kişilik ve niyet ölçümü için kullanılan ölçekler İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi dördüncü sınıf öğrencilerine anket şeklinde uygulanmıştır. Ölçülen kişilik özellikleri kontrol odaklılık, başarı ihtiyacı, yenilikçilik, belirsizliğe tolerans düzeyi, risk alma eğilimi ve kendine güvendir.Elde edilen sonuçlara göre girişimci olma niyeti yüksek olan bireylerin kişilik özellikleri girişimci olma niyeti düşük olan bireylere nazaran anlamlı derecede farklıdır. Girişimci olma niyeti yüksek olan bireyler düşük niyetlilere nazaran başarı ihtiyaçları, belirsizliğe tolerans düzeyleri, risk alma eğilimleri yüksek olan, daha yenilikçi, daha kendine güvenen, iç kontrol odaklı bireylerdir. Altı kişilik özelliğinin hepsi niyet ile pozitif korelasyona sahipken ancak üç tanesi (yenilikçilik, başarı ihtiyacı, risk alma eğilimi) niyet değişkenini açıklamada istatiksel olarak anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
In the twentieth century, entrepreneurs and entrepreneurship have been some of the more carefully studied topics. Much varied research has been conducted, and is still being conducted, on how we can recognise entrepreneurs and what characteristics distinguish them from other people. An important part of this research is composed of studies that focus on individual traits since personality has been accepted as as powerful and trusted means of separating an individual from others.This object of this study was to determine how much of an influence personality traits have on a person's intent to be an entrepreneur as well as whether people with and without an entrepreneurial personality show differences in their personal characteristics. Personality traits and intent were assessed through a survey of fourth-year Business Administration students at Istanbul University. The personality traits measured were: locus of control, need for achievement, innovativeness, tolerance of ambiguity, risk taking propensity and self-confidence.According to the data, the personality traits of individuals with a high tendency towards being entrepreneur are substantially different from those of individuals who do not show such a tendency. Those, whose intention of being entrepreneur is relatively more, have high level of need for achievement, high level of tolerance of ambiguity, high level of risk taking propensity, they are more innovative, more self-confident, and internal controlled people. Six personality characteristics showed a positive correlation with intentions whereas only three of them (innovativeness, need for achievement and risk taking propensity) are significant to explain the intention.