Genel sağlık sigortasına karşı sağlık yöneticilerinin tutumlarına ilişkin bir araştırma
A research regarding the attitudes of health sector administrators towards general health insurance
- Tez No: 261656
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT PAKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Ülkemiz sağlık sistemini yönetenler, 1960'ların sonlarından başlayarak ideal sağlık sistemine ulaşmak için türlü projeler geliştirilmiş, fakat bunların çoğu teori düzeyinde kalıp, gerçekleşme fırsatı bulamamıştır. Son 5 yıldır bu konuda ciddi adımlar atılmış, nihayet eksik ya da yanlış tarafları olduğu söylense ve toplumun tüm katmanları tarafından genel kabul görmese de nihayet sağlık yönetimimize ?sistem? getirebilecek bir Kanun kabul edilmiştir.Kanunun bazı maddelerinin henüz uygulama başlamadan Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi, kanunun kapsamındaki bir çok konunun sonradan çıkarılacak yönetmeliklere bağlanmış olması, işleyişin ne şekilde olacağı konusunda belirsizliklere yol açmaktadır.Hızla değişen çevresel koşullar, işletmeler için her an yeni tehditler ve fırsatlar yaratmaktadır. Bu tehdit ve fırsatlara uygun davranışlarda bulunabilmek, işletmenin rakiplerine göre sahip bulunduğu üstünlükler ve zayıflıklara bağlı olduğu gibi, öncelikle değişen çevresel koşulun (incelememizde Genel Sağlık Sigortası özelinde mevzuat) çok iyi algılanmasını gerektirir.Çalışmamızda, kanunun işleyişiyle ilgili çıkarılacak ikincil mevzuattan sektörün beklentilerini de yansıtmayı hedefleyen bir anket tasarlanmış ve hastane yöneticileri arasında kamu / özel, tıp meslek mensubu / işletme kökenli gibi ayıraçlar konarak Genel Sağlık Sigortası Kanununa karşı algı düzeyleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Starting from the end of 1960s, the administrators of the health system of our country have developed various projects to establish an ideal health system yet most of them have remained at the theory stage and they had no opportunity to be implemented and realized. Serious steps have been taken in the last five years regarding this matter and eventually a Law about which criticisms were made to have incomplete and deficient aspects and which has not been generally approved by all classes of the society yet having the a chance of sorting out the system of our health administration has been adopted.Prior to the application and enforcement of some articles of the Law, it has been annulled by the supreme court and many issues within the scope of the Law have been based on legislations to be enacted afterwards and said matters reveals many questions about how the operating and implementing will be carried out.In our research study, we aimed to enlighten the legislations to be enacted relating to the operation and a survey intending to reflect the expectations of the sector concerning this matter has been designed and the attitudes and expectations towards the General Health Insurance Law have been brought to light by arranging the hospital administrators in classes of public/ private, medical men/ business oriented administrators.