Kadın işgücünün işletme içindeki yerini algılaması; bankacılık sektöründe bir araştırma
Perception of women empolyees within organizations; an investigation in banking sector
- Tez No: 261657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SEMERCİÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Bu tez çalışmasında kadın işgücünün işletme örgütü içinde kendi yerini nasıl algıladığını incelemek amaçlanmıştır. Tezin birinci bölümünde istihdam ile kadın işgücünün dünyadaki ve Türkiye'deki yapısı, kadının çalışma hayatına başlaması ile karşılaştığı sorunlar, aile hayatındaki etkileri ele alınmıştır. İkinci bölümde kadının işletme içindeki yeri, işyaşamında karşılaştığı engeller, beklentileri ve kadının iş yerini algılamasına etki eden faktörler üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise tezin genel amacı çerçevesinde, kadın işgücünün içinde bulunduğu demografik ve durumsal özelliklere göre iş yerinin algılamasında farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Bu doğrultuda kadın işgücünün rahatlıkla iş bulduğu, gerek görev dağılımında gerek kariyer ve ücretlemede kadın-erkek ayrımının yapılmadığı varsayılan, İstanbul ilindeki bankalarda görev yapan kadın işgücü üzerinde gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına yer verilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre kadın işgücünün iş yaşamındaki yerini algılaması içinde bulunduğu demografik ve durumsal özellikler açısından farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate female workforce?s self perception within the organization. In the first section of the the study employment and the global and Turkish frames of the female workforce, problems of the working female and the effects of work to the family are discussed. In the second section placement of women within the organization, obstacles they faced, their expectations and the factors effects the self perception of female workforce within the organization. In the last section, within the main purpose of the study, the difference of the demographical and the situational characteristics of female workforce?s and their effects are determined. Accordingly, the results of the study aimed to consider the female workforce of the banks in Istanbul due to the assumption of the facts that female workforce can easily placed, neither task assignments nor the career or wage differ from men to women. The results of the study confirms that the difference occured among the female workforce?s self perception within the organization due tho the demographical and the situational characteristics female workforce has.