İnsan kaynakları yönetimi açısından işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri ve konuyla ilgili bir araştırma
Occupational safety and health precaution in terms of human resources management and research about this topic
  1. Tez No: 261658
  2. Yazar: AYŞEGÜL VAYISOĞLU ZORLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. OYA ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Sanayilesme süreci ile birlikte çalısma hayatında büyük degisimler olmustur. Budegisim sürecine; isçi saglıgı ve is güvenligi açısından bakıldıgında, zamaniçerisinde is kazalarının ve meslek hastalıklarının arttıgı gözlemlenmistir. Bugözlem sonucu; is kazaları ve meslek hastalıklarının nedenleri arastırılarak, bunlarıönlemeye yönelik tedbirler alınmaya baslanmıstır. Bu süreçte ise, nsan Kaynaklarıalanında çalısan birimlere büyük görevler düstügü görülmüstür. Bu çalısmada;maden ve insaat sektörlerinde çalısan isçilere, is güvenligi ve is kazaları ile ilgili birtutum arastırması yapılarak, arastırma sonucuna göre isçilerin bu konudakitutumlarının olumlu hale getirebilmek için, insan kaynakları yönetimi açısındanneler yapılabileceginin önemi vurgulanmıstır.
Özet (Çeviri)
Business environment had changed by the process of industrialization. It is observedthat occupational accidents and diseases raised by the time with industrializationprocess. By this observation it is researched that the reason of occupationalaccidents and diseases and it is tried to take action against them. In this process it isseen that Human Resources Departments? role is important. In this thesis, it ismentioned what human resources departments can do for the workers who works inmining and construction industries. Human resources departments encourageworkers behaviors positively by administrational way.