Ürün teşhir standlarında renk etkisi: Süpermarkette bir deney
The effect of colour to product displays: An experiment in a supermarket
- Tez No: 261659
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Günümüzde, perakende yönetiminin en önemli yönetim sistemlerinde biri teşhir-tanzimdir çünkü perakende mağazasında yapılan harcamaların yarısından fazlası tüketicilerin plansız satın almalarından gerçekleşmektedir. Ayrıca renk teşhir-tanzim için önemli bir değişkendir ve her ne kadar renklerin herkes için farklı anlamları olsa da genellenebilen anlamları da bulunmaktadır.Bu çalışmada, tüketicilerin yaklaşma-kaçınma davranışlarındaki ve sunulan ürün için yapılan harcamada ki renk etkisini ölçmek için bir Latin Kare Deneysel Serimi geliştirilmiştir. Deney süresince üç faklı renk stand, bir perakendeci bir kuruluşun üç farklı mağazasına yerleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre renk ile yaklaşma-kaçınma davranışı ve ürüne harcanan para değişkenleri arasında anlamlı farklar bulunmuş; çalışmanın sonucunda ise, perakende yöneticileri ve araştırmacılara geliştirilebilecek yeni teşhir-tanzim yolları hakkında önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, merchandising is one of the leading management systems in retail management because more than half of the money spent in a retail store is composed of unplanned purchase behaviour of customers. Apart from that, color is an important variable of merchandising and, although colors have different meanings for everyone, they also have meanings which can be generalized.In this study, a Latin Square Experiment Model was developed in order to measure the effect of color on consumer approach-avoidance behaviour and the money spent for the displayed product. During the study a stand alone display was installed in three different colors, in three different locations of a retail store. The results displayed statistically significant differences between the color of the display on consumer approach-avoidance behaviour and the money spent for the product and the study ends with recommendations for retail managers and researchers about different ways of merchandising can be provided.