Toplam kalite yönetimi uygulamalarının insan kaynakları yönetimi fonksiyonlarına etkisi ve bir araştırma
The effects of total quality management techniques on human resources management functions and a research
  1. Tez No: 261660
  2. Yazar: BURÇİN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı; insan faktörünü ön planda tutan bir yönetim anlayışı olan Toplam Kalite Yönetimi'nin uygulamalarından ISO 9001 Kalite Güvence Sistemleri ve ISO 14001 Çevre Yönetimi Sistemleri standartlarının çalışanların mevcut durum algılamaları ve beklentileri üzerindeki etkisini araştırmaktır.Çalışmanın teori bölümünde; kalite ve Toplam Kalite Yönetimi kavramlarına ve bu kavramlara ilişkin çeşitli hususlara ve Toplam Kalite Yönetimi'nin İnsan Kaynakları Yönetimi fonksiyonları ile ilişkisine değinilmiştir. Tezin araştırma bölümünde, çalışanların işletmelerde uygulanan insan kaynakları fonksiyonlarına yönelik algılama ve beklentileri belirleyerek memnuniyet durumlarını ortaya çıkarmak amacıyla bahsi geçen kalite belgesine sahip olan ve olmayan iki işletmeye ankete dayalı bir uygulama yapılmıştır. Bunun yanı sıra, çalışanların demografik özellikleri ve işletme özellikleri ile algılama ve beklentiler arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu çalışmada elde edilen bulgular sonucunda, hem ISO 9001 ve ISO 14001 kalite belgelerine sahip olan hem de olmayan işletmelerde çalışanların insan kaynakları fonksiyonlarına yönelik algılamaları ile beklentileri arasında anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to investigate the impacts of ISO 9001 Quality Assurance Systems and ISO 14001 Environmental Management Systems standards, which are the applications of Total Quality Management that is a management concept giving high priority to the human factor, over employee?s sense and expectations.In the theory part of this work, the quality and the total quality management concepts, and the subjects related with these concepts and the relationship between the total quality management and the human resources management functions are described. In the research part of the thesis; two survey based application is done in two separate enterprises, one of them has the aforementioned quality certificate the other has not, in order to discover the satisfaction situation of the employees by determining the employee?s senses and expectations with respect to human resources functions. Furthermore, the relation of employee?s demographic properties and enterprise properties with the sense and the expections are investigated. As a result of the evidences found in this work, the meaningful difference between the sense and the expectations of the employees, which both work in the enterprises that has both ISO 9001 and ISO 14001 quality certificates and has not, is determined.