Metropollerde su yönetimi ve iki metropolde (İstanbul ve Moskova) su yönetiminin değerlendirilmesi
Water management in the metropolises and evaluation of water management in two metropolises (İstanbul and Moscow)
- Tez No: 261669
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHTEŞEM BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Su, hayatımızdaki yeri ve işlevinden dolayı bütün canlılar için büyük önemi olan temel bir maddedir. Su götürmez bir gerçektir ki, susuz bir yaşam olamayacağı gibi hayatın susuz devam edebilmesi de mümkün değildir.Suyun yönetimi ise, böylesine eşsiz bir temel maddenin en verimli biçimde kullanılması hususunda çok ehemmiyetli bir uğraşı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkeler, içinde bulundukları coğrafyalar bakımından su zengini veya su fakiri olarak adlandırılabilmekte; ne var ki ülkelerdeki su yönetimleri bakımından bu nev'i açık bir tanımlama yapılamamaktadır.Ülkemizin en büyük metropolü olan İstanbul şehri de, sahip olduğu milyonlarca insan nüfusu dolayısıyla su yönetimini en verimli ve başarılı şekilde uygulaması gereken şehirlerimizin başında gelmektedir. Benzer özelliklere haiz bir şehir ile örnek bir çalışma yapılması, İstanbul'da gerçekleştirilen su yönetiminin daha sağlıklı değerlendirilebilmesi ve geliştirilebilmesi için bir seçenek olarak ortaya çıkmaktadır. Yakın coğrafyamızda bulunan, nüfus bakımından İstanbul ile eşdeğer nüfusa sahip, su yönetimini icra eden idare bakımından benzer bir yapılanma gösteren Moskova şehri, bu çalışma için uygun bir örnek olarak düşünülmüştür.Bu çalışma kapsamında, İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) ile Moskova Su ve Kanalizasyon İdaresi (MOSVODOKANAL) için anket çalışması tatbik edilerek, elde edilen veriler bir model dahilinde değerlendirilmiştir. Her iki kurumun da su yönetiminin muhtelif alanlarındaki uygulamalarının ve başarılarının tespiti, bu çalışmanın esas gayesini meydana getirmektedir.Gerek bu çalışmanın gerekse dünyada her üç yılda bir gerçekleştirilen ve beşincisi 2009 yılı mart ayında İstanbul'da düzenlenen Dünya Su Forumu'nun İstanbul su yönetimine olumlu katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to its position and function in our lives, water is a very crucial vital material for all species. Beyond any doubt, the life is impossible without water and of course life cannot continue without water.Water management is a very important issue in terms of efficient utility of this unique and vital material. Countries shall be classified as rich-in-water or poor-in-water, on the other hand no such classification could be defined in terms of water managements in these countries.Istanbul, the largest metropolis of Turkey, shall be the most succesful and most efficient administration among metropolises of Turkey due to its huge population. A case study including another metropolis possessing equivalent characteristics, seems an option in terms of evaluating water management in Istanbul. Being in the close geographic area, having a similar number of population, owning similar organizational structure in terms of water administration body, are the facts for choosing Moscow in this case study.A survey made in both Istanbul Water and Sewerage Administration (ISKI) and Moscow Water and Sewerage Administration (MOSVODOKANAL), and the received data is evaluated within a model. Determination of applications and success? of both administrations in terms of water management, is the main goal of this study.Both this study and the fifth World Water Forum which is held in Istanbul in 2009 are believed to make positive contributions to the water management in Istanbul.