İşletmelerde pazarlama istihbaratı ve İstanbul ilinde pilot bir araştırma
Marketing intelligence and a pilot study in İstanbul
- Tez No: 261670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Günümüz rekabet ortamında yöneticilerin etkin kararlar alabilmek için bilgiye ihtiyaçları vardır. Pazarlama yöneticilerinin bu bilgi ihtiyacını karşılayacak olan ise, pazarlama istihbarat sistemidir. Pazarlama istihbaratı, pazarlama planının hazırlanmasında ve düzenlenmesinde yöneticilere yardımcı olan, pazarlama çevresindeki gelişmelerle ilgili güncel bilgilerdir. Bu bilgiler, birçok kaynaktan elde edilebilmektedir.Bu çalışmanın amacı, pazarlama istihbarat kaynaklarının işletme özellikleri ve pazarlama zekasına göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek ve pazarlama zekası ile arasında bir ilişki olup olmadığını tespit etmektir. Araştırma, İstanbul'daki yazılım işletmelerinde elektronik posta yoluyla 156 firmanın katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, pazarlama istihbarat kaynaklarını kullanımları, işletme özellikleri ve pazarlama zekalarına göre işletmelerin farklı dört küme altında toplandıkları tespit edilmiştir. Ayrıca bazı pazarlama istihbarat kaynakları ile pazarlama zekası arasında anlamlı ilişkilere rastlanmıştır. Çalışmanın sonucunda, yazılım sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin pazarlama zekalarının gelişmediği ve pazarlama istihbarat kaynaklarını etkin bir şekilde kullanmadıkları görülmüştür. Araştırmanın sonunda sektördeki dört farklı segment için pazarlama istihbarat kaynakları, işletme özellikleri ve pazarlama zekalarına göre önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today?s competitive environment, executives need information for effective decisions. Marketing intelligence system supplies this information for marketing executives. Marketing intelligence is everyday information about developments in the marketing environment that helps managers to prepare and adjust marketing plans. These informations can be gathered from many sources.The purpose of this study is to examining marketing intelligence sources differentiation according to companys? characteristics and marketing intelligence quotient and identify whether any relationships might exist between marketing intelligence and marketing intelligence quotient. The research has been implemented with 156 software companies in Istanbul via their e-mails. Research results showed that software companies are clustering in four sub-segments according to their marketing intelligence sources, companys? characteristics and marketing intelligence quotient. Also found significant relations between some marketing intelligence sources and marketing intelligence quotient. At the end of the study was found that software companies do not have a advanced marketing intelligence quotient and do not be sufficient level to benefit from marketing intelligence sources. The study ends with recommendations for four sub-segments of software companies according to their marketing intelligence sources, companys? characteristics and marketing intelligence quotient.