Baba destek programının (BADEP) babaların çocuk yetiştirme tutumları üzerindeki etkilerinin incelenmesi
A study about the effect of Father Support Programme on the attitudes of fathers? about the child raising
- Tez No: 261690
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. ARMAĞAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırma, Baba Destek Programı (BADEP)'in etkilerini görmek; BADEP'in, babaların çocuklarına yönelik tutumlarını, çocuklarıyla olan ilişkilerine katkılarını değerlendirebilmek amacıyla yapılmıştır.Bu amaç doğrultusunda 2008?2009 Eğitim-Öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı, Tuncay Artun İMKB Doğanevler İlköğretim Okulu'na devam eden 1., 2., 3. ve 4. sınıfta en az bir çocuğu olan 12'si deney 12'si kontrol grubundan olmak üzere toplam 24 baba ile çalışılmıştır.Araştırmada babaların tutumlarını belirlemek ve ön test-son test olarak kullanılmak amacıyla Kaymak danışmanlığında AÇEV' in BADEP birimi tarafından geliştirilen BADEP Tutum Envanteri kullanılmıştır. Veri analizi SPSS 16 paket programı ile yapılmıştır.Araştırmanın modeli ön test son test kontrol gruplu deneysel desen olarak belirlenmiştir. İlgili desen uyarınca deney ve kontrol grupları belirlendikten sonra Deney Grubuna 13 oturumluk BADEP uygulanmıştır.Verilerin analizinde parametrik olmayan istatistikler kullanılmıştır. Deney ve Kontrol grupları arasında karşılaştırmalar Mann-Whitney U testi ile yapılmıştır. Deney grubunun ve Kontrol grubunun ön-test son-test puan karşılaştırmalarında ise Wilcoxon Sıra Sayıları Testi kullanılmıştır.Yapılan araştırmada BADEP' e katılan babaların toplam son test puanlarına bakıldığında uygulanan BADEP' in etkili olduğu söylenebilir. Programın etkililiğinin BADEP Tutum Envanteri alt boyutları sonuçlarına da yansıdığı tespit edilmiştir. Envanterin 1. ve 2. boyutu ?Geleneksel Olmayan Roller? ve ?Yetkeci Olmayan Tutum? açısından Deney Grubu son test puanlarının Deney ve Kontrol Grubu ön test-son test puanlarına göre anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Deney Grubu ?Tavizkar Olmayan Tutum?, ve ?İletişim Açıklığı? alt boyutları Son Test Puanlarının ise Deney Grubu ön test puanlarına göre anlamlı bir fark göstermediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
With this research it is aimed to see the effects of Father Support Program (FSP) to evaluate FSP?s contributions to attitudes of fathers towards their children and fathers relationships with their children.In the direction of this aim, it was organized two groups, a test group included 12 fathers and a control group included 12 fathers, during 2008-2009 Academic Years. These fathers was required at least one child being educated of Tuncay Artun İMKB Doğanevler Elementary School.In the research, to determine fathers? attitudes and to use as pretest-proof positive, FSP?s Attitude Inventory which is developed by MCEF?s FSP branch was used in Source Consulting. Data analysis was done with SPSS 16 package program.The model of the research was determined as testing pattern with pretest-proof positive control group. According to related pattern and after the control groups were organized, Test Group was practiced a FSP in 13 sessions.Non-parametric statistics were used for data analysis. The comparisons between Test and Control groups were done by Mann-Whitney U Test. And for Test and Control groups, in grade comparisons of pretest-proof positive grades, Wilcoxon Ordinal Numbers Test was used.According the research it can be said that FSP is effective for the fathers who had participated to FSP in terms of their total proof positive test grades. It is also confirmed that the effectiveness of the program is redound on the sub dimensions results of FSP Attitude Inventory. From the point of 1st and 2nd dimensions of the Inventory, ?Non Traditional Roles? and ?Non Authoritarian Attitude? respectively, it is confirmed that there is a meaningful difference between Test group proof positive grades and, Test and Control groups? pretest-proof positive grades. And it is confirmed that there is no meaningful difference of Test Group's Proof Positive Grades of“Non-Concessive Attitude”and“Openness to Communication”sub dimensions in respect to Test Group?s pretest grades.