Yetişkinlere yönelik yabancı dil olarak Almanca öğretiminde gülerek öğrenmenin başarıya etkisi
The impact of learning trough laughingon student success in the teaching of German as a foreign language for adults
  1. Tez No: 261689
  2. Yazar: ÖMER GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TAPAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, German Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu çalışmanın amacı yabancı dil olarak Almanca öğretiminde gülmenin öğrenme başarısını nasıl etkilediğinin araştırılmasıdır. Kişi gülerek ve eğlenerek yaptığı bir işten keyif alır, dolayısıyla yapacağı iş de daha verimli olur. Bu anlayış doğrultusunda gülme etkinliklerinin öğrenme sürecini de olumlu bir biçimde etkileyeceği söylenebilir. Çalışmada gülmenin nasıl oluştuğu ve öğrenme sürecini nasıl etkilediğini belirleyebilmek için insan beyninin işlevleri ve insanın hormonal yapısı gülme eylemine katkıları çerçevesinde açıklanmıştır. Öğrenme artık soyut bir eylem olmaktan çıkıp insan biyolojisinde somut verilerle açıklanmaktadır. Bu verilerin de ortaya koyduğu gibi öğrenme sürecinin verimli olabilmesi için öğrenci yalnızca bilişsel olarak değil, tüm duyu ve duygularıyla öğrenme sürecinde yer almalıdır. Öğrenci kendini rahat hissettiği, mutlu olduğu, keyifli bir öğrenme ortamında bilgi edinme, bilgiyi işleme ve bilgiyi biriktirme işlevlerini de daha başarılı bir biçimde yerine getirecektir. Bu noktada öğrencinin özellikle duygusal yönüne hitap eden, onu mutlu kılan gülmeye yönelik etkinliklerin yoğun bir biçimde yer aldığı bir dersin önemi de ortaya çıkar. Kuşkusuz bu ortam öğrenim sürecinin belirleyici öğelerinden olan öğretmene de yeni işlevler yüklemektedir. Bu bağlamda öğrencilerin gülmesi öğrenme sürecini olumlu etkiliyorsa, öğretmenden beklenen de öğrencilerin gülmesini sağlayabilmesidir. Bu görüşler çalışmada Almancayı yabancı dil olarak öğrenen bir grup yetişkin öğrenci ile yapılmış ve bu öğrencilerin öğrenme başarısını ve yeni ders biçimiyle ilgili görüşlerini içeren deneysel bir araştırmada tartışılmıştır. 128 ders saatini içeren ve bu süre içinde uygulanan derslerde gülme etkinliklerine yoğun bir biçimde yer verilen bu araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular, gülmeye dayalı bir öğretimin öğrenci başarısını olumlu yönde etkilediğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed at investigating how laughter affects learning success in the teaching of German as a foreign language. In line with the view that when one laughs while doing a job s/he enjoys it and thus becomes more productive, laughing activities can be considered to have positive effects on learning. With the purpose of exploring how laughter occurs and influences the process of learning, this study discussed the functions of human brain and hormonal structure of human body with a focus on their contributions to laughter. Rather than being considered an abstract activity, today, the process of learning is explained through studies on human biology. The findings of these studies suggest that, in order for the process of learning to be productive, learners should involve in this process not only cognitively but also emotionally and affectively. Thus, learning environment can be said to influence the learning process. In a joyous learning environment where students feel comfortable and happy, they will process and store knowledge more successfully. This is what shows the importance of a lesson which includes laughter-oriented activities that address to students? emotions and aim to make them feel happy. Such an environment, undoubtedly, requires teachers to assume new roles. If students? laughing has positive effects on their learning process, what is expected from teachers is then to show the ability to make them laugh. This 128-hour experimental study was conducted with a group of adult students who learned German as a foreign language and the lessons were designed to include intensive laughing activities. The students participated in the study were also asked about their views on this new course design. The findings show that laughter-based teaching activities affect students? learning success positively.