İşletmelerde karlılık ve karlılığı etkileyen faktörler
Profitability at enterprises and factors affecting profitability
- Tez No: 261703
- Danışmanlar: PROF. DR. NEYRAN ORHUNBİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada işletmeler için en önemli başarı göstergelerinden birisi olan karlılığı etkileyebilecek faktörler araştırılmıştır. Kar işletme için çok önemli bir kavram olup; işletmelerin başarısını ölçme aracı, denetleme aracı, verimli çalışanları özendirme aracı ve hepsinden önemlisi varlıklarını sürdürme aracıdır. Kar kavramı, işletmenin faaliyetlerini sürdürmesini sağlayan en önemli kaynaktır. Doğal olarak işletmeler varlıklarını sürdürebilmek ve sahiplerine kazanç sağlayabilmek için her dönem sonunda kar elde etmeyi amaçlarlar. Karlılığı etkileyebilecek faktörler Lojistik Regresyon Analizi ile incelenmiştir. İncelemenin sonucunda, satışlardaki artışın, işletmenin kaldıraç oranının ve verimlilik oranının karlılığı etkileyebilecek faktörler olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the factors which may effect profitrability that is the most significant success indicator for business enterprises. Profitability is a crucial concept for a business enterprise; it ise a measurement tool for organizational success, an auditing tool, a tool for encouraging the employees who work efficiently and most importantly, a tool for maintaining the assets. Profitability concept is the most fundamental resource for the continuation of an enterprise?s operations. As one might expect, enterprises aim to make profit at the end of each period in order to maintain their assets and carry interest to their proprietors. Factors which may affect profitablity are examined by Logistic Regression Analyses. As a result of the said examination; it is found out that increase in sales, leverage rate and rate of productivity.