Toplam kalite yönetimi uygulamaları ve Kocaeli ili Gebze ilçesindeki işletmelerin incelenmesi
Implementation of total quality management and examination of the corporation in the district of Gebze in Kocaeli
- Tez No: 264306
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN GAVCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde küreselleşmenin etkisiyle yaşanan hızlı gelişmeler ve değişimler, teknoloji ve bilimin hızla ilerlemesi ve rekabet üstünlüğü sağlamak için eski yönetim anlayışlarının terk edilmesine neden olmuş ve yeni yönetim anlayışlarını gündeme getirmiştir. Bu yeni yönetim anlayışlarından biride Toplam Kalite Yönetimi'dir.Toplam Kalite Yönetimi müşteri odaklı, sürekli gelişmeyi sağlayan insana değer veren bir yaklaşımdır. Toplam Kalite Yönetimi'nde kalite geleneksel yaklaşımdaki gibi tek bir bölümün sorumluluğunda değil bütün bölümlerin bütün çalışanların görevidir. Maliyet, karlılık, örgütün yaşamını sürekli kılması, örgütsel imaj yaratma gibi konularda rekabet avantajı yaratabilmede kalite kavramının rolü giderek artmaktadır.İşletmeler yoğun rekabet ortamında varlıklarını sürdürebilmek verimliliği ve karlılığı arttırmak için toplam kalite yönetimini uygulamalıdırlar.Bu çalışmada Kocaeli İlinin Gebze İlçesindeki işletmelerde Toplam Kalite Yönetimi Uygulamaları incelenmiştir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır;Birinci bölümde, kalite kavramının tanımı, boyutları, kaliteyi oluşturan unsurlar, kaliteyi etkileyen faktörler ve kalitenin tarihsel gelişimi anlatılmaktadır.İkinci bölümde, toplam kalite yönetiminin tanımı, özellikleri amacı ve önemi, klasik yaklaşımla TKY'nin karşılaştırılması, TKY'yi etki eden yaklaşımlar, TKY'nin temel ilkeleri, kalite geliştirmede kullanılan araç ve gereçler, kalite çemberleri, kalite maliyetleri ve ISO 9000 kalite güvence sistemi anlatılmaktadır.Üçüncü bölümde ise, Kocaeli İli Gebze İlçesindeki işletmelerin TKY uygulamalarını ne derece benimsediklerini ve TKY'yi ne derece uyguladıkları incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays , the fast changements and improvement of technology and sciences with the effect of globalization has caused to be left old management styles and has brought on new management styles to have advantages in competition. One of those new styles of management is Total Quality Management.Total Quality Management is a management approach that customer oriented , ensuring improvement continually and gives importance to the people. In TQM, quality is not responsibility of only one department is responsibility of all departments and all employees of organization. The role of quality has been getting more important to have competition advantage about cost , profitability, making sustainable of organization and create orgazinational brand and image.The organizations should apply TQM to increase their profits and efficiency and to be able to sustain in hard competition environment.In this research; implementation of TQM and organizations in the district of Gebze in Kocaeli are mentioned. The research has got three chapters.In the first chapter; the definition of quality word, coverage, the elements of quality, factors that affect the quality and historical improvement of quality are mentioned.In the second chapter; the definition of Total Quality Management, The purpose of total quality management and the importance of features, Comparison of the classical approach of total quality management, Affecting TQM approaches, Basic principles of TQM, quality improvement tools and materials used to, quality circle, quality costs and ISO 9000 quality assurance system are explained.In the final third chapter; it has been investigated how well the corporations in the district of Gebze in Kocaeli embrace the total quality management principles and in which level they are implemented.