Avrupa'da yaşayan Türklerin Avrupa Birliği'ne ilişkin kamu gündemi oluşması sürecinde Avrupa Birliği'ne yönelik tutumlarının kalitatif bir değerlemesi: Avusturya örneği
The oualitative evaluation of the attitudes of Turkish people living in Europa towards the European Union in the process of the public agenda setting related to European Union: The case of Austria
- Tez No: 261718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDEMİR OKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 313
Özet
Türkiye AB ilişkileri basitçe bürokratik aşamalardan mevcut bir yapılanma değildir. Bu ilişkileri sürdüren siyasi ve bürokratik kadroların dışında bu ilişkileri yaşayan halklar vardır. Bu kişilerin AB'ye ilişkin düşüncelerini, beklentilerini ve yaşam deneyimlerini öğrenmek demokrasi ve onunla ilişkili olarak AB'ye yönelik bilinçli bir kamu (gündemi) oluşturabilmek açısından gereklidir. Avrupa'da yaşayan kişilerle AB üzerine pek çok araştırma yapılmışsa da onların kendilerinin ?araştırma konusunun öznesi? oldukları araştırmalara rastlanmamaktadır. Niteliksel yöntemle gerçekleştirilen bu çalışmada, AB'nin ne olarak ifade edildiğinin değil, AB'ye ilişkin nelerin nasıl ifade edildiğinin açığa çıkarılması ve nelerin nasıl deneyimlendiğinin gözlemlenmesi yoluyla toplanan verilerin daha nesnel bir boyuta taşınması amaçlanmıştır. Belirli bir konuda bilinçli bir kamu gündemi oluşturulması ve bunu başarabilecek uygun halkla ilişkiler stratejileri geliştirilmesi, öncelikle konuya ilişkin olumsuz durumların saptanmasını gerektirir. Bu nedenle Türklere karşı olumsuz önyargılar taşıyan AB ülkelerinden Avusturya'da, kent ve kır alanda yaşayan Türklerle, 3 Mart 2008 ile 30 Ağustos 2008 tarihleri arasında 130 kişi ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey AB relation is not a simplistic settlement that just composed of bureaucratic stages. Alongside the diplomatic/ politic staff that maintains these relationships, there are also nations (public/population) sustaining these relationships. It is necessary to learn their opinions, expectations and experiences about AB for democracy and related to this, to constitute the public consciousness. Although there are a lot of researches made with people who live in Europe about AB, there's no researches in which these people themselves taken as the 'subject of the study'. In this study, using qualitative method, it is not examined how AB is expressed but it is aimed to expose which matters related to AB is how stated and to put the data,by observing what is how experienced, to a more objective extent. To constitute a conscious public agenda about a specefic issue and to develop the correct public relations strategies primarily requires determining the negative situations. For this reason, with 130 Turkish people who lives in the cities and the countryside indepth interviews are made in Austria, where negative preconceptions about the Turks between March 3, 2008 and August 30, 2008.