Bankacılıkta nakit yönetimi ve toplu ödeme sisteminde bir uygulama
Cash management in banking and an application in payment systems
  1. Tez No: 261725
  2. Yazar: BAHATTİN VOLKAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 334
Özet
Bankalar, bilgi teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak yeniden yapılanmakta, maliyetleri azaltıcı önlemler almakta ve böylece ellerindeki teknolojik alt yapıyı en iyi şekilde kullanarak müşteri tabanını genişletme ve pazarlama faaliyetlerini arttırmaya yönelik projeler oluşturmaya çalışmaktadırlar. Bu doğrultuda bankaların öncelikli hedefi, bankacılık ürünlerini en uygun kanaldan ve düşük maliyetlerle müşterilere ulaştırarak, müşteri memnuniyetini sağlamaya çalışmaktır. Bu durum nakit yönetimi bilgi işlem bankacılığını gündeme getirmektedir.Tez kapsamında, bankacılıkta nakit yönetiminin geniş manasıyla ne olduğunun açıklaması, içeriği, firmalar için geliştirilen nakit yönetimi ürünleri ve bunların müşteriye özel çözümleri ele alınmıştır. Bunlara ek olarak, bankacılık, nakit, likidite, nakit akışı, tahsilat sistemleri, ödeme sistemleri vb. önemli finansal konulara ayrıntılı olarak yer verilmiştir. Ve en son bölümde, ABC Bankası'nın, nakit yönetimi bilgi işlem adımları ve sistemsel alt yapı yardımıyla gerçekleştirdiği toplu ödemeler sisteminde, F Firması için gerçekleştirilen çalışmanın detayları uygulamalı olarak yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Banks due to upgrowths in information technologies, have been restructuring their infrastructure,taking actions to reduce costs and provided this they have been trying to use their technologic resources as best to enhance customer density and to work out projects which will enhance marketing facilities. In this strategy banks? primary goal is most likely to provide best customer satisfaction by performing to deliver banking product at reduced costs with most suitable methodology. This situation brings forward Cash Management Information Transaction Banks.Within the scope of this thesis , meaning and content of Cash Management in Banks with overall explanation,reformed Cash Management products for enterprises and special solutions for customers are considered. Additionally important financial terms such as banking, cash, liquidity, cash flow, debit systems, payment systems are fulfilled. In the final section of the thesis one can find the steps of ABC Bank?s Cash Management Information Transaction and systematic substructure, and details of work performed for the F Firm with applications in Total Payment System.