Teknolojik gelişmelerin insan kaynakları yönetimi uygulamalarına etkisi ve bir araştırma
The effect of technological improvements to the functions of human resources management and a research
- Tez No: 261724
- Danışmanlar: PROF. DR. CAVİDE UYARGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Teknoloji günümüzde inanılmaz bir hızla değişmektedir. Artan rekabet koşulları ve işletmelerin daha kaliteli üretim yapma ihtiyaçları sonucunda teknolojik gelişmeler bütün işletmeler için büyük bir önem taşır hale gelmiştir. İşletmeler yaşamlarını devam ettirebilmek için teknolojik gelişmelere ayak uydurmalı ve kendilerini devamlı yenilemelidirler. Bu çalışmada, yaşanan teknolojik gelişmelerinin, işletmelerin insan kaynakları uygulamalarını nasıl etkilediği araştırılmıştır. Yöneticilerin ve çalışanların yeni teknolojilere yaklaşımları ve teknolojik değişimlerin yaşanması sonucu insan kaynakları uygulamalarında ne gibi değişimler yaşandığı irdelenmiştir. Teknolojinin; insan kaynakları planlaması, işgören tedariki, seçim ve yerleştirme, eğitim ve geliştirme, performans değerlendirme, kariyer yönetimi, ücret yönetimi, işgören sağlık ve güvenliği ve endüstri ilişkileri ile ilişkisi incelenmiştir. Yapılan mülakatlar ve gözlemler sonucunda teknolojik gelişmeler ile insan kaynakları yönetimi uygulamaları arasında olumlu bir ilişki olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
At the present day, technology is changing so rapidly. Increasing competition conditions and high quality production necessity of the businesses made the technology more important for the businesses. For continuning their life, businesses have to keep up with the techonological improvements and have to renew themselves to survive. At this study, the effects of technological progresses to the human resources functions of the businesses were researched. The response to the techonological changes and manager's and Stuff's aproach to new techonologies, applications of human resources management were explicated. The relationship between technology and human resources planning, employee procurement, selection-placement, education-development, performance appraisal, career management, salary management, employee condition and security, industrial relations were analysed. As a result of the interviews and the observations, it could be said that, there is a positive relation between techonological improvements and human resources management functions.